Fonksiyonalizmden neofonksiyonalizme: Klasik teorilerinin yeniden inşası
From functionalism to neofunctionalism: The reconstruction of classical theories
  1. Tez No: 98566
  2. Yazar: CEVDET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
II ÖZET Neofonksiyonalizm sosyolojik bir dönüşümü temsil etmektedir. Onun teorik merkezinde fonksiyonalist, özellikle de Parsons' in mirasının eleştirel yeniden değerlendirmesi ve genişletilmesi vardır. Biliyoruz ki, rekabet eden okullar arasında sentetik bir teorileşme- eğilimi bulunmaktadır. Onlardan hiç birisi sosyal yapıyı açıklamakta yeterli değildir. Her büyük sosyal teori önemli noktalarda belirsizliklere sahiptir. Neofonksiyonalizmde farkHaşma,bütünleşme, sistem, olumsallık, çatışma, akıl çok önemli kavramlardır. Niklas Luhmann, Richard Münch, Paul Colomy ve Jeffrey Alexander neofonksiyonalizmin yaratıcılarıdır. Bu çalışma temelde neofonksiyonalizme adını veren Alexander'in görüşlerine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Neofonctionalism represents the sociological transformation. At its theoretical centre resides a critical reevaluation end extension of functionalist, and particularly the parsonian legacy. We know that there is a synthetic theorizing trend between old competing schools. No one of them is not finaly throughout true. Every great social theory is ambiguous on certain critical points. For neofunctionalism, social differentiation, integration, system. Contingency,confiict, reason are very important terms. Niklas Luhmann, Richard Munch, Paul Colomy and Jeffrey Alexander are neofunctionalism's creators. This work is essentially centered to Alexander's neofunctionalsit views, who gave the name to neofunctionalism.