Modern mimarlık akımı olan fonksiyonalizmin Atatürk Kültür Merkezi örneklemi üzerinde incelenmesi
Working through the samples of the Atatürk Cultural Center on functionalism,the current of modern architecture
  1. Tez No: 720660
  2. Yazar: HATİCE NUR KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ERTEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern dönemde oluşmaya başlayan ve gelişen, halkın sanat ile buluşmasını sağlayan kültür merkezleri, bulundukları şehirlere büyük katkı sağlarlar. Kentlerin ulaşılabilir alanlarında planlanan ve inşa edilen kültür merkezleri halkı kültürel etkinlikler ile buluştururlar.Toplumu kültür ile buluşturan yapıların şehire büyük etkisi bulunmaktadır. Toplumun sanat olan ilgisinin artması kültür merkezlerine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Temsillerden temsillere açılan yapılar, zamanla fonksiyonelliği artmış ve yeni işlevler eklemlenmiştir.Türkiye'de yeniden inşası yapılan, modernizmin simgesi olan Atatürk Kültür Merkezi en iyi örneklerindendir. 20. yüzyılda tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi ve 21. yüzyıl da tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi döneminde inşa edilen modern mimarinin öncüsü yapılardır. 21.yüzyıl da tasarlanan Atatürk kültür merkezinde bulunan kültür sokağı günümüzün işlevleri ve ihtiyaçları doğrultusunda, toplumun sanatsal faaliyetlerini karşılama amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada farklı dönemlerde inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi yapıları fonksiyonalizm akımı üzerinden incelenmiştir. İki Atatürk Kültür Merkezi yapısı da kendi dönemindeki ihtiyaçları karşılayan,halkı kültürle buluşturan,fonksiyonel yapılardır.
Özet (Çeviri)
Cultural centers, which started to form and develop in the modern period and enable the people to meet with art, make a great contribution to the cities they are located in. Cultural centers, which are planned and built in accessible areas of cities, bring people together with cultural activities. Structures that bring society and culture together have a great impact on the city. The increase in the interest of the society in art has brought a new perspective to the cultural centers. The structures that open from representations to representations have increased their functionality over time and new functions have been articulated. Atatürk Cultural Center, which was rebuilt in Turkey and is the symbol of modernism, is one of the best examples. The Atatürk Cultural Center, designed in the 20th century, and the Atatürk Cultural Center, designed in the 21st century, are the pioneers of modern architecture, built during the period. The culture street in the Atatürk cultural center, which was designed in the 21st century, was built in line with today's functions and needs, with the aim of meeting the artistic activities of the society. In this study, the Atatürk Cultural Center buildings, which were built in different periods, were examined through the functionalism movement. The two Atatürk Cultural Center structures are functional structures that meet the needs of their time and bring people together with culture.