Karotis arter stenozunda cerrahi endarterektomi ile endovasküler stent implantasyonunun erken dönemde morbidite ve mortalite sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of early- term morbidity and mortality outcomes of surgical endarterectomy and endovascular stent implantation in carotid artery stenosis
  1. Tez No: 985713
  2. Yazar: ZAUR GUSEINOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUZER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
İnme, küresel ölçekte en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. İskemik inmelerin yaklaşık %15–20'sinin altta yatan nedeni karotis arter darlığıdır. Bu hastalığın tedavisi 1950'li yıllarda karotis endarterektomisi (CEA) ile başlamış. İlerleyen yıllarda artan cerrahi deneyim, teknolojik gelişmeler ve randomize kontrollü çalışmaların katkısıyla, morbidite ve mortalite oranları cerrahi ile karşılaştırılabilir düzeyde olan balon anjiyoplasti ve karotis arter stentlemesi (KAS) gibi endovasküler yöntemler klinik pratiğe girmiştir. Bu çalışmada, merkezimizde karotis arter darlığı nedeniyle revaskülarizasyon uygulanan hastalarda erken dönem (ilk 30 gün) klinik sonuçlar, mortalite oranları ve tekrarlayan serebrovasküler olay (SVO) sıklığı CEA ve KAS yöntemleri arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Merkezimizde 2016–2024 yılları arasında semptomatik veya asemptomatik karotis arter hastalığı nedeniyle CEA ya da KAS uygulanan olgular retrospektif olarak analiz edilmiştir. Hastalar uygulanan tedaviye göre CEA grubu (n=58) ve KAS grubu (n=163) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Demografik veriler ve eşlik eden komorbiditeler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Her iki tedavi yöntemi de erkek hastalarda kadınlara kıyasla daha sık uygulanmış, ayrıca cerrahi grupta asemptomatik olguların oranı daha yüksek bulunmuştur. İşlem sonrası erken dönemde (ilk 30 gün), mortalite, tekrarlayan SVO, lokal ve sistemik komplikasyonlar, yoğun bakım (YB) ve toplam hastanede yatış süresi ile antikoagülasyon ihtiyacı yönünden gruplar karşılaştırılmıştır. Otuz günlük mortalite oranlarında sayısal farklılık gözlense de bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna karşılık, tekrarlayan SVO açısından KAS grubunda anlamlı düzeyde artış saptanmıştır. Ayrıca, endovasküler tedavi uygulanan hastalarda hem nörolojik hem de lokal komplikasyonların daha yüksek oranda geliştiği belirlenmiştir. Hastanede kalış süreleri değerlendirildiğinde; CEA grubunda ortalama YB yatışı 1,7 gün, toplam hastane yatışı 5,2 gün iken; KAS grubunda YB süresi ortalama 6 gün, toplam yatış süresi ise 1,1 gün olarak bulunmuştur. İşlem sonrası komplikasyon gelişen 14 hastada uzun süreli (yaklaşık iki hafta) yoğun bakım ihtiyacı olmuş, bu olgulardan dördü (2 CEA, 2 KAS) kaybedilmiştir. Uzun yıllardır uygulanan cerrahi yöntem olan karotis endarterektomi, özellikle semptomatik hastalarda (ör. geçici iskemik atak veya minör inme öyküsü bulunanlarda) felç riskini karotis stentlemeye kıyasla daha etkin şekilde azaltmaktadır. Nitekim NASCET ve CREST gibi büyük ölçekli randomize kontrollü çalışmalar, özellikle 65 yaş üzerindeki hastalarda cerrahinin erken dönem inme riski açısından stente üstün olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, uygun hasta seçimi yapıldığında karotis stentleme de güvenilir ve etkin bir tedavi alternatifi oluşturmaktadır. Günümüzde hem CEA hem de KAS, yalnızca medikal tedaviye kıyasla iskemik inme riskini azaltmada üstünlüklerini kanıtlamış yöntemlerdir. Dolayısıyla, tedavi seçimi; hastanın klinik durumu, anatomik özellikleri, eşlik eden komorbiditeleri ve merkez deneyimi dikkate alınarak multidisipliner bir yaklaşımla yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Stroke remains one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide. Approximately 15–20% of ischemic strokes are attributable to carotid artery stenosis. The treatment of this condition began in the 1950s with carotid endarterectomy (CEA). Over the years, increasing surgical experience, technological advancements, and the contribution of randomized controlled trials have led to the introduction of endovascular approaches such as balloon angioplasty and carotid artery stenting (CAS), which demonstrated morbidity and mortality rates comparable to surgery. In this study, we aimed to comparatively evaluate early outcomes (within the first 30 days), mortality rates, and recurrent cerebrovascular events (CVE) in patients who underwent revascularization for carotid artery stenosis at our center, using either CEA or CAS. Patients with symptomatic or asymptomatic carotid artery disease who underwent CEA or CAS between 2016 and 2024 at our institution were retrospectively analyzed. According to the intervention performed, the patients were divided into two groups: CEA group (n=58) and CAS group (n=163). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of demographic characteristics and comorbidities. Both procedures were more frequently performed in male patients compared with females, and a higher proportion of asymptomatic cases was observed in the surgical group. In the early postoperative period (first 30 days), mortality, recurrent CVE, local and systemic complications, intensive care unit (ICU) stay, total hospitalization time, and anticoagulation therapy requirements were compared between the two groups. Although numerical differences were noted in 30-day mortality rates, these were not statistically significant. In contrast, the incidence of recurrent CVE was significantly higher in the CAS group. Furthermore, neurological and local complications occurred more frequently among patients treated with endovascular methods. When hospitalization periods were assessed, the CEA group had a mean ICU stay of 1.7 days and a mean total hospital stay of 5.2 days, whereas in the CAS group the mean ICU stay was 6 days and the mean total hospitalization was 1.1 days. Fourteen patients required prolonged ICU admission (approximately two weeks) due to procedure-related complications, and four of them (2 CEA, 2 CAS) died during follow-up. Carotid endarterectomy, which has been performed for decades, remains particularly effective in reducing the risk of stroke among symptomatic patients (e.g., those with a history of transient ischemic attack or minor stroke) compared with carotid stenting. Large randomized controlled trials such as NASCET and CREST have demonstrated that surgery is superior to stenting in terms of early stroke risk, especially in patients over 65 years of age. Nevertheless, with appropriate patient selection, carotid artery stenting also represents a safe and effective therapeutic alternative. Currently, both CEA and CAS have been proven to be superior to medical therapy alone in reducing the risk of ischemic stroke. Therefore, treatment decisions should be made through a multidisciplinary approach, considering the patient's clinical status, anatomical features, comorbidities, and institutional expertise.