Fitness yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exercise addiction and social appearance anxiety levels of fitness individuals
  1. Tez No: 985714
  2. Yazar: KÜBİLAY ÇEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fitness yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasındaki ilişki ve bazı değişkenler açısından ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Yozgat ilinde fitness salonlarından yararlanan kişiler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise bu evren içerisinden kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 18 yaş üstü 400 birey oluşturmuştur. Çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz Bağımlılık Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizinde SPSS 24 programı ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılımı incelenmiş normal dağılım sonucunda ikili karşılaştırmalarda t-testi üç ve daha fazla grup karşılaştırmasında Anova analizi uygulanmıştır. Ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile de korelasyon testleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların cinsiyet, gelir düzeyi, egzersiz süresi, haftalık egzersiz sıklığı yaşam kalitesi değerlendirme durumu ve egzersiz bağımlısı olma algısı değişkenleri ile egzersiz bağımlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğu, yine yapılan analizler sonucunda katılımcıların yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi, egzersiz süresi, egzersiz yapmanın gündelik işleri aksatma durumu, yaşam kalitesi değerlendirme durumu, sağlığı değerlendirme durumu, fiziksel görünümden memnuniyet algısı ve antrenman sonrası ağrı hissetme durumu değişkenleri ile sosyal görünüş kaygısı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların egzersiz bağımlılığı düzeyleri ile sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif ilişkiler bulunduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between exercise addiction and social appearance anxiety levels among individuals engaged in fitness activities, as well as to investigate this relationship in terms of various demographic and behavioral variables. A correlational survey model was employed in the study. The research population consisted of individuals who attend fitness centers in Yozgat, Türkiye. The sample included 400 participants aged 18 and over, selected through a convenience sampling method from this population. The data were collected using a Personal Information Form developed by the researcher, the Exercise Dependence Scale, and the Social Appearance Anxiety Scale. Statistical analyses were performed using SPSS 24 software. After examining the normality of data distribution, t-tests were conducted for binary comparisons, while ANOVA tests were applied for comparisons among three or more groups. In addition, correlation analyses were performed to examine the relationships between the variables. The results revealed statistically significant differences in exercise addiction levels according to gender, income level, exercise duration, weekly exercise frequency, perceived quality of life, and perceived exercise addiction. Furthermore, significant differences were found in social appearance anxiety levels according to age, educational status, marital status, income level, exercise duration, interference of exercise with daily activities, perceived quality of life, perceived health status, satisfaction with physical appearance, and post-exercise pain perception. Additionally, a moderate positive correlation was found between exercise addiction and social appearance anxiety levels.