Ftalatların İn Vitro sistemler üzerinde toksik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of toxic effects of phthalates in In Vitro systems
- Tez No: 985719
- Danışmanlar: PROF. DR. BENAY CAN EKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ftalatlar, plastiklerden kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip, sürekli insan maruziyeti oluşturan endokrin bozucu kimyasallardır. Di-(2-etilhekzil) ftalat bu grupta yer almakta ve özellikle kadınlarda mukozal temas yoluyla maruziyet nedeniyle üreme sistemi açısından risk oluşturmaktadır. Bu tezin amacı, di-(2-etilhekzil) ftalatın insan serviks kanseri kökenli HeLa hücrelerinde oluşturduğu sitotoksik ve oksidatif stresle ilişkili etkileri incelemektir. Çalışmada, HeLa hücreleri 1-1000 µM aralığında di-(2-etilhekzil) ftalat konsantrasyonlarına maruz bırakılmış ve hücre canlılığı 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür testi ile değerlendirilmiştir. Artan DEHP dozlarıyla birlikte hücre canlılığında belirgin azalma saptanmış; IC30 ve IC50 değerleri sırasıyla 11,40 µM ve 17,03 µM olarak hesaplanmıştır. Oksidatif stresin değerlendirilmesi için enzimatik antioksidanlar olan süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş, non-enzimatik bir antioksidan olan glutatyonun düzeyleri, Sedlak ve Lindsay'in tanımladığı yöntem kullanılarak belirlenmiştir. Total antioksidan statü ve total oksidan statü ölçümleri ise Erel yöntemi ile yapılmıştır. Elde edilen bulgular, di-(2-etilhekzil) ftalat maruziyetinin oksidatif stres yanıtını seçici biçimde etkilediğini göstermiştir. Süperoksit dismutaz düzeyi, özellikle IC50 doz grubunda kontrolün yaklaşık beş katına yükselmiş ve istatistiksel olarak anlamlı artış kaydetmiştir (p=0,011). Bu artış, di-(2-etilhekzil) ftalatın hücre içi süperoksit radikali üretimini belirgin şekilde artırdığını ve güçlü bir hücresel savunma tepkisi oluşturduğunu düşündürmektedir. Buna karşılık, glutatyon düzeyleri, di-(2-etilhekzil) ftalat dozuna bağlı olarak belirgin biçimde azalmış ve IC50 doz grubunda anlamlı düşüş izlenmiştir (p=0,004). Bu azalma, artan oksidatif stres yükü altında glutatyon havuzunun detoksifikasyon için yoğun olarak tüketildiğine işaret etmektedir. Katalaz ve glutatyon peroksidaz düzeylerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Total antioksidan statü, total oksidan statü ve oksidatif stres indeksi değerleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermese de IC30 doz grubunda oksidan yükte artış eğilimi belirlenmiştir. Bu sonuçlar, di-(2-etilhekzil) ftalatın HeLa hücrelerinde özellikle süperoksit radikali aracılı bir oksidatif stres yanıtı oluşturduğunu ve redoks dengesini bozma potansiyeli taşıdığını gösteren öncü veriler sunmaktadır. İleri çalışmalar için farklı serviks hücre hatlarında, normal servikal epitelyal hücrelerde, daha uzun maruziyet sürelerinde ve di-(2-etilhekzil) ftalatın aktif metaboliti mono- (2-etilhekzil) ftalat ile karşılaştırmalı moleküler araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Phthalates are endocrine-disrupting chemicals with a wide range of uses ranging from plastics to cosmetics and personal care products, causing continuous human exposure. Di-(2-ethylhexyl) phthalate belongs to this group and poses a risk to the reproductive system, especially in women, due to exposure via mucosal contact. The aim of this thesis is to investigate the cytotoxic and oxidative stress-related effects induced by di-(2-ethylhexyl) phthalate in human cervical cancer-derived HeLa cells. In the study, HeLa cells were exposed to di-(2-ethylhexyl) phthalate concentrations in the range of 1-1000 µM, and cell viability was evaluated by the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide assay. A significant decrease in cell viability was detected with increasing DEHP doses; IC30 and IC50 values were calculated as 11,40 µM and 17,03 µM, respectively. For the evaluation of oxidative stress, the levels of enzymatic antioxidants superoxide dismutase, catalase, and glutathione peroxidase were measured by the ELISA method, while the levels of glutathione, a non-enzymatic antioxidant, were determined using the method described by Sedlak and Lindsay. Total antioxidant status and total oxidant status measurements were performed using the Erel method. The obtained findings demonstrated that di-(2-ethylhexyl) phthalate exposure selectively affected the oxidative stress response. The superoxide dismutase level increased to approximately five times that of the control, particularly in the IC50 dose group, and recorded a statistically significant increase (p=0.011). This increase suggests that di-(2-ethylhexyl) phthalate significantly increases intracellular superoxide radical production and induces a strong cellular defense response. In contrast, glutathione levels decreased significantly in a dose-dependent manner, and a significant decrease was observed in the IC50 dose group (p=0.004). This decrease indicates that the glutathione pool is intensely consumed for detoxification under the increasing oxidative stress load. No statistically significant changes were detected in catalase and glutathione peroxidase levels. Although total antioxidant status, total oxidant status, and oxidative stress index values did not show significant differences between groups, a trend of increased oxidant load was determined in the IC30 dose group. These results present preliminary data indicating that di-(2-ethylhexyl) phthalate induces a specifically superoxide radical-mediated oxidative stress response in HeLa cells and has the potential to disrupt redox balance. For future studies, comparative molecular research is recommended in different cervical cell lines and normal cervical epithelial cells, with longer exposure times, and with mono-(2-ethylhexyl) phthalate, the active metabolite of di-(2-ethylhexyl) phthalate.