Farklı azot dozları ve biçim zamanlarının tritikalenin ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different nitrogen doses and harvesting times on the forage yield and quality of tri̇ti̇cale
- Tez No: 985720
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı azot dozu ve biçim zamanı uygulamalarının tritikale bitkisinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2023-2024 vejetasyon döneminde Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Deneme azot dozları (0, 5, 10, 15 ve 20 kg/da) ana parsellerde, biçim zamanları (başaklanma dönemi, çiçeklenme dönemi ve süt olum dönemi) ise alt parsellerde olacak şekilde kurulmuştur. Çalışmada bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, NDF, ADF, toplam sindirilebilir besin maddesi oranı (TSBM) ve nispi yem değeri (NYD) belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, tritikalede bitki boyu değerleri 95.2-128.2 cm, yeşil ot verimi 3150.0-4124.3 kg/da, kuru ot verimi 593.7-1483.5 kg/da, ham protein oranı %5.93-9.47, ham protein verimi 43.71-118.35 kg/da, NDF %56.56-70.57, ADF %42.18-54.10, TSBM %31.51-46.89 ve NYD %61.63-92.23 arasında değişmiştir. Azot dozları arttıkça bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, TSBM ve NYD oranı artmış, ADF ve NDF oranı ise azalmıştır. Biçim zamanları ilerledikçe, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein verimi, NDF ve ADF oranları artmış, ham protein oranı, TSBM ve NYD oranları azalmıştır. Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, hem verim hem de kalite açısından dekara 20 kg azot uygulaması, tritikalenin süt olum döneminde hasat edilmesi verim açısından, başaklanma döneminde hasat edilmesi ise kalite açısından en yüksek değerleri vermiştir. Yüksek verim ve kalite için dekara en az 15 kg azot uygulanması ve biçimin en geç çiçeklenme döneminde yapılması daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2023-2024 growing season at the Education, Research, and Application Farm of the Faculty of Agriculture, Isparta University of Applied Sciences, using a randomized block design with split plots and three replications, to determine the effects of different nitrogen doses and harvest times on the forage yield and quality of triticale. The nitrogen doses (0, 5, 10, 15, and 20 kg da-1) were set up in the main plots, while the harvest times (heading stage, flowering stage and milk stage) were set up in the subplots. Plant height, green forage yield, hay yield, crude protein content, crude protein yield, NDF, ADF, total digestible nutrients (TDN), and relative feed value (RFV) were determined in the study. According to the research results, the plant height values in triticale were 95.2-128.2 cm, green forage yield 3150.0-4124.3 kg da-1, hay yield 593.7-1483.5 kg da-1, crude protein content 5.93-9. 47, crude protein yield 43.71-118.35 kg da-1, NDF 56.56-70.57%, ADF 42.18-54.10%, TDN 31.51-46.89% and RFV 61.63-92.23. As nitrogen doses increased, plant height, green forage yield, hay yield, crude protein content, crude protein yield, TDN and RFV increased, while ADF and NDF decreased. As the cutting times progressed, plant height, green forage yield, hay yield, crude protein yield, NDF and ADF ratios increased, while crude protein ratio, TDN and RFV decreased. When the results were evaluated as a whole, applying 20 kg of nitrogen per decare yielded the highest values in terms of both yield and quality, while harvesting triticale during the milk stage yielded the highest values in terms of yield, and harvesting during the heading stage yielded the highest values in terms of quality. For high yield and quality, applying at least 15 kg of nitrogen per decare and harvesting at the latest flowering stage would be more appropriate.