Ahmed Adnan Saygun'un birinci, üçüncü ve beşinci senfonilerinde birinci bölümlerin bestecilik ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Examination of the monements in Ahmed Adnan Saygun's first, third and fifth symphonies with respect to the techniques of musical composition and orchestral conducting
  1. Tez No: 98572
  2. Yazar: YİĞİT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RENGİM GÖKMEN, DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Ahmed Adnan Saygun'un senfonilerindeki müzik dili bestecilik ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmektedir. Bu amaçla bestecinin Birinci, Üçüncü ve Beşinci Senfonilerinin ilk bölümleri seçilmiş ve karşılaştırmalı olarak çözümlenmiştir. Bununla beraber, Saygun'un müzik dilinin özelliklerinin anlaşılmasında sadece yapısal analizin yeterli olamayacağı düşünülmüştür. Bundan dolayı da bestecinin yaşamı, toplumsal ve sanatsal görüşleri, ve entelektüel formasyonu da ele alınmıştır. Düşünsel perspektiften bakıldığında Saygun'un sanatsal görüşlerinin temelde gelenek kavramına dayandığı görülmektedir. Ancak Saygun'a göre gelenek süreklilik yanında tekamülü de zorunlu kılan bir kavramdır. Besteci çağdaş Türk müziğinin de, geleneksel Türk müzik kültürünün yeni bir tekamül düzeyini temsil etmesi gerektiğine inanır. Saygun'un senfonileri yakından incelendiğinde, hem Türk müziğiyle ilgili unsurlar içerdiği hem de tekamülcü bir yaklaşım içerdikleri görülür. Bu tekamül ise, bu çalışmada, evrimsel bir perspektiften incelenmiş ve tekamülün unsurları belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak ise kendi geleneksel kültürü ve progresif Batı uygarlığından yararlanan Saygun'un, özellikle son eserlerinde, geleneksel unsurları kendi kişisel söyleminde tamamen eriterek bireysel ve soyut bir üsluba ulaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the symphonic musical language of Ahmed Adnan Saygun, who is a well known Turkish composer, with respect to the techniques of musical composition and orchestral conducting. In this respect, the opening movements of his first, third and fifth symphonies are chosen to be studied in a comparative manner. However, it is believed that Saygun' s musical language cannot be understood properly only with regards to a structural analysis. That is why his life, social and artistic views, and intellectual formation are also considered. As regards intellectual perspective, his artistic view can be said to be based on his notion of tradition, For him, tradition comprises both continuity and progress. In that respect, he believes that contemporary Turkish music should represent a new progressive level within the traditional Turkish music culture. If analyzed closely, it is seen that his symphonies include elements from both Western and Turkish musical heritage, and also a progressive approach. In this study, the progressive frame in his music is viewed with respect to an evolutionary perspective and those progressive elements are tried to be elucidated. As a conclusion, Saygun in his last works, who refers both to his own traditional culture and to the progressive Western civilization, is thought to end up with a style that is not only abstract but beneficial of traditional sources which are dissolved in his personal discourse.