Lise I. sınıf öğrencilerinin sosyal destek düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Study of social support levels of 9 th grade students through some variables
- Tez No: 98574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırmada lise I. sınıf öğrencilerinin aile, arkadaş ve öğretmenlerinden algıladıkları sosyal destek düzeyleri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma 1998-1999 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, genel liselerin lise I. sınıflarına devam eden 704 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan“sosyal destek”in ölçülmesi için Yıldırım (1999) tarafından geliştirilen“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”, bağımsız değişkenlere ilişkin bilgilerin toplanması için de araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, bağımsız değişkenler iki grupta toplanarak Çok Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. ÇYVA sonucunda F değeri anlamlı bulunan değişkenlere ilişkin grupların ortalamaları arasındaki farklar Scheffe ile test edilmiştir. Ortalamalar arasındaki farkın anlamlılık kontrolü için hata payı en az.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Aile destek düzeyleri manidar olarak farklılık gösteren değişkenler; ailelerinin aylık gelirlerinin yetip yetmemesi, sahip oldukları kardeş sayısı, annelerinin öğrenim düzeyleri, annelerinin çalışıp çalışmaması, ailelerinde sert tartışma ve kavgaların yaşanıp yaşanmaması, kendilerini yalnız hissetme dereceleri, okullarından ve öğretmenlerinden memnuniyet dereceleri değişkenleridir. Arkadaş destek düzeyleri manidar olarak farklılık gösteren değişkenler; cinsiyet, ailelerinin gelirlerinin yetip yetmemesi, sahip oldukları kardeş sayısı, kendilerini yalnız hissetme dereceleri, karşı cinsten yakın arkadaşlarının olup olmaması değişkenleridir.Ill Öğretmen destek düzeyleri manidar olarak farklılık gösteren değişkenler; cinsiyet, kendilerini yalnız hissetme dereceleri, öğretmenlerinden memnuniyet dereceleri değişkenleridir. Aile destek düzeyleri manidar olarak farklılık göstermeyen değişkenler ise; cinsiyet, Ankara'da yaşama süreleri, ailelerinin kimlerden oluştuğu, babalarının öğrenim düzeyleri, babalarının çalışıp çalışmaması, annelerinin ve babalarının alkol kullanıp kullanmaması ve karşı cinsten yakın arkadaşlarının olup olamaması değişkenleridir. Arkadaş destek düzeyleri manidar olarak farklılık göstermeyen değişkenler; Ankara'da yaşama süreleri, ailelerinin kimlerden oluştuğu, annelerinin ve babalarının öğrenim düzeyleri, annelerinin ve babalarının çalışıp çalışmaması, annelerinin ve babalarının alkol kullanıp kullanmaması, ailelerinde sert tartışma ve kavgaların yaşanıp yaşanmaması, okullarından ve öğretmenlerinden memnuniyet dereceleri değişkenleridir. Öğretmen destek düzeyleri manidar olarak farklılık göstermeyen değişkenler; Ankara'da yaşama süreleri, ailelerinin gelirlerinin yetip yetmemesi, sahip oldukları kardeş sayısı, ailelerinin kimlerden oluştuğu, annelerinin ve babalarının öğrenim düzeyleri, annelerinin ve babalarının çalışıp çalışmaması, annelerinin ve babalarının alkol kullanıp kullanmaması, ailelerinde sert tartışma ve kavgaların yaşanıp yaşanmaması, karşı cinsten yakın arkadaşlarının olup olamaması ve okullarından memnuniyet değişkenleridir. Elde edilen bu bulgular doğrultusunda, gelecekte yapılabilecek araştırmalarla ilgili ve okullarda psikolojik danışma ve rehberlik uzmanlarının çalışmalarını nasıl düzenleyebileceklerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the level of social support perceptions of the 9th grade students on their families, friends and teachers were investigated according to some variables. The research was conducted on a sample of 704 students of 9th class of state high school, in the spring term of 1998-1999 academic year. The students were randomly selected. The data on dependent variables“social support”were collected by 'Terceived Social Support Scale“ which was developed by Yıldırım (1999), the data for independent variables were collected by ”Personal Information Form" which was developed by the researcher. Multiple Variance Analysis (ANOVA) was used for the data analysis. When the variance analysis indicated a significant difference, Scheffe Test was conducted to describe in the group that created the differences. The findings were evaluated at.05 significance level. The significant results were summarized according to variables below: From the point of view of family support; the income level of the families, the number of brothers/sisters they have, the educational level of their mothers, whether their mothers were working or not, the level of the abuse in their families, level of self loneliness, the satisfaction level from their schools and teachers. From the point of view of friend support; the gender of the students, the income level of the families, the number of brothers/sisters they have, level of self loneliness, to have friends from opposite sex.From the point of view of teacher support; the gender of the students, level of self loneliness, the satisfaction level from their teachers. The nonsignificant results were summarized according to variables below: From the point of view of family support; the gender of the students, the period of living in Ankara, the family members, the educational level of their fathers, whether their fathers were working or not, whether their mothers and fathers alcohol edict or not, to have friends from opposite sex. From the point of view of friend support; the period of living in Ankara, the family members, the educational level of their mothers and fathers, whether their mothers and fathers were working or not, whether their mothers and fathers alcohol edict or not, the level of the abuse in their families, the satisfaction level from their schools and teachers. From the point of view of teacher support; the period of living in Ankara, the income level of the families, the number of brothers/sisters they have, the family members, the educational level of their mothers and fathers, whether their mothers and fathers were working or not, whether their mothers and fathers alcohol edict or not, the level of the abuse in their families, to have friends from opposite sex, the satisfaction level from their schools and teachers. As a result of obtained findings, recommendations were presented for doing new research in the future on that subject and how counsellors arrange their studies in schools.