Association between curiosity trait and behavioral impulsivity
Merak özelliği ile davranışsal dürtüsellik arasındaki ilişki
  1. Tez No: 985756
  2. Yazar: ABBAS IBRAHIM ROBLEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psikiyatri, Nöroloji, Psychology, Psychiatry, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkçe konuşan üniversite öğrencileri arasında merak kişilik özelliği ile davranışsal dürtüsellik arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışma, bireyler arasındaki merak farklılıklarının klinik dışı yetişkin popülasyonlarda dürtüsel eğilimleri nasıl etkileyebileceğini incelemektedir. Çalışmanın amacı, daha yüksek düzeydeki merakın daha düşük düzeydeki dürtüsellikle ilişkili olup olmadığını belirleyerek bilişsel motivasyon ve davranışsal düzenleme anlayışına katkıda bulunmaktır. Veriler, iki geçerli özbildirim aracı kullanılarak toplanmıştır: Merak İndeksi Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11). Tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, merak ile dürtüsellik arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur (r = –.219, p = .040). Merakın derinlik boyutu, dikkat, motor ve plansızlık dürtüselliği ile daha güçlü ters ilişkiler göstermiştir. Sonuçlar, daha derin entelektüel ilgilenmenin dürtüsel davranışlara karşı koruyucu bir faktör olabileceğini göstermektedir. Eğitimsel ve psikolojik müdahalelerin, öz-düzenleme ve karar verme becerilerini geliştirmek amacıyla derinlik odaklı merakı teşvik etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between trait curiosity and behavioral impulsivity among Turkish-speaking university students. It investigates how individual differences in curiosity may influence impulsive tendencies in non-clinical adult populations. The study aims to determine whether higher levels of curiosity are associated with lower levels of impulsivity, contributing to the understanding of cognitive motivation and behavioral regulation. Data were collected from participants by using two validated self-report instruments: the Curiosity Index Scale and the Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11). Descriptive statistics, correlation, and regression analyses were conducted using SPSS. Findings revealed a statistically significant negative correlation between curiosity and impulsivity (r = –.219, p = .040), with the depth dimension of curiosity showing stronger inverse associations with attentional, motor, and non-planning impulsivity. The results suggest that deeper intellectual engagement may serve as a protective factor against impulsive behavior. It is recommended that educational and psychological interventions foster depth-oriented curiosity to enhance self-regulation and decision-making.