Politics, faith and social media: A multi-method study on conspiracy theory beliefs
Siyaset, inanç ve sosyal medya: Komplo teorisi inançları üzerine çok yöntemli bir araştırma
- Tez No: 985765
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ ERİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Komplo teorileri, siyasal ve toplumsal yaşamın yaygın bir parçasıdır; karmaşık olaylara basit ama güçlü açıklamalar sunarlar. Türkiye, keskin ideolojik ayrışmaların ve hızlı dijitalleşmenin bu tür anlatılara zemin hazırladığı çarpıcı bir örnek oluşturmaktadır. 2023 depremleri sonrasında ortaya çıkan HAARP iddialarından Batı'nın Türkiye'yi hedef aldığına dair komplo söylemlerine kadar uzanan birçok komplo teorisi, toplumun geniş kesimlerinde karşılık bulmuş ve bu inançların hangi koşullar altında güç kazandığını anlamayı gerekli kılmıştır. Bu tez, Türkiye'de komplo teorisi inançlarını şekillendiren bireysel faktörleri çok yöntemli bir araştırma tasarımıyla incelemektedir. İki ulusal temsil gücüne sahip anket ve bir deneysel çalışmaya dayanarak; ideoloji ile psikolojik eğilimlerin nasıl kesiştiğini, dindarlık ve spiritüelliğin inançlara farklı şekillerde nasıl yön verdiğini ve sosyal medyada farklı içerik formatlarının ikna üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bulgular, komplo teorisi inançlarının tek bir nedene indirgenemeyeceğini; bağlama özgü etkileşimler ile ortaya çıktığını göstermektedir. Siyasal psikoloji ve iletişim alanındaki yaklaşımları bir araya getiren bu çalışma, komplo teorisi inançlarının nasıl geliştiğini ve nasıl kalıcı hale geldiğini çok boyutlu bir bakış açısıyla ele almaktadır. Sonuçlar, farklı komplo türlerini birbirinden ayırmanın önemine işaret etmekte ve bireysel özellikler ile medya ortamlarının inançları nasıl birlikte şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, Türkiye örneğinin ötesinde, komplocu dünya görüşlerinin hangi koşullarda güçlendiğini anlamak ve bunların siyasal davranış üzerindeki etkilerini değerlendirmek için disiplinler arası yaklaşımların önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Conspiracy theories are a common feature of political and social life, offering simple but powerful explanations for social and political events. Turkey provides a particularly revealing case, where strong ideological divides and rapid digitalization create fertile ground for such narratives. From the HAARP claims after the 2023 earthquakes to broader ideas of Western plots against the nation, CT beliefs have become widespread across different segments of society, making it essential to understand the conditions under which these beliefs take hold. This dissertation examines the individual factors shaping CT beliefs in Turkey through a multi-method design. Drawing on two nationally representative surveys and one experimental study, it analyzes how ideology and psychological predispositions interact, how religiosity and spirituality influence susceptibility in distinct ways, and how different content formats on social media affect persuasion. The findings show that CT beliefs do not stem from a single source, but instead arise through context-dependent interactions. By bringing together insights from political psychology and communication research, this dissertation offers a multidimensional account of how CT beliefs emerge and persist. The results highlight the importance of distinguishing between different types of conspiracies and show how individual traits and media environments jointly shape belief. Beyond the Turkish case, the study underscores the value of integrative, cross-disciplinary approaches for understanding the conditions under which conspiratorial worldviews thrive, as well as their implications for political behavior.