Empirical analysis of the impact of trade openness and logistics performance on human development in OECD countries
OECD ülkelerı̇nde tı̇carı̇ açıklığın ve lojı̇stı̇k performansın ı̇nsanı̇ kalkınma üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n ampı̇rı̇k analı̇zı̇
  1. Tez No: 985764
  2. Yazar: SEMA ÇAKILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, OECD ülkelerinde ticaret açıklığı ve lojistik performansının İnsani Gelişme Endeksi (HDI) üzerindeki etkileri ampirik olarak incelenmiştir. Lojistik performans, altyapı kalitesi ve hizmetlere erişim aracılığıyla HDI'yi pozitif yönde etkilerken; ticaret açıklığının gelir eşitsizliği ve çevresel olumsuzluklar yoluyla HDI üzerinde negatif etkileri olduğu görülmüştür. 2022 yılına ait 38 OECD ülkesinin verileriyle yapılan OLS regresyon analizinde, kişi başı GSYİH'nın da HDI üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, kalkınma politikalarının yalnızca ekonomik büyümeye değil, altyapı, eşitlik ve sürdürülebilirliğe de odaklanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis empirically examines the effects of trade openness and logistics performance on the Human Development Index (HDI) across OECD countries. The findings suggest that logistics performance positively influences HDI by improving infrastructure and access to essential services, while trade openness has a negative impact due to rising income inequality and environmental consequences. Using 2022 data from 38 OECD countries, the OLS regression results also confirm a significant positive effect of GDP per capita on HDI. The study emphasizes that development strategies must go beyond economic growth and prioritize infrastructure, equity, and sustainability.