How Cities Adapt to Climate Change? The example of Izmir, Türkiye
Şehirler İklim Değişikliğine Nasıl Uyum Sağlar? İzmir, Türkiye örneği
  1. Tez No: 985778
  2. Yazar: BİRSU KAMBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFANO SALATA, DR. MELİA' PACO VASCO ALDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı, Mimarlık, Urban and Regional Planning, Landscape Architecture, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polıtecnıco Dı Mılano
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği bir gerçektir ve tüm dünya iklim değişikliğinin etkileriyle karşı karşıyadır. Kıyı bölgeleri iklim değişikliğinden oldukça etkilenmektedir. Sıcak hava dalgaları, seller, kuraklıklar ve biyoçeşitliliğin azalması gibi etkilerin yanı sıra, kıyı bölgeleri deniz seviyesinin yükselmesi ve kıyı erozyonu tehdidi altındadır. İklim değişikliğine en çok maruz kalan ülkelerden biri olan Türkiye, son 10 yılda ortalama 1°C'lik sıcaklık artışıyla mücadele etmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan kıyı kenti İzmir, kent çeperinde yoğun bir kentleşmeye yol açan nüfus artışının baskısı altında iklim değişikliğine karşı savunmasız hale gelmiştir. Bu araştırma önerisi, kentin en tarihi semtlerinden biri olan Alsancak'ta Doğa Temelli Çözümlerin (DTC) uygulanmasının fizibilitesini ve etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Tez, kıyı direncini artırmayı ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı kırılganlığı azaltmayı amaçlamaktadır. İzmir'in ve özellikle Alsancak semtinin deniz seviyesinin yükselmesi, fırtına dalgalanmaları ve erozyon gibi iklim değişikliği etkilerine karşı hassasiyeti Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve InVEST ile analiz edilecektir. Alsancak ve İzmir kıyılarında iklim değişikliğine uyum için uygun potansiyel DTÇ belirlenecektir. DTÇ uygulanmasının sosyo-ekonomik ve çevresel faydaları iki senaryoda geleneksel mühendislik tabanlı çözümle karşılaştırılacaktır. Araştırma bulguları ışığında, DTÇ'nin İzmir Alsancak'ın kentsel bağlamına etkili bir şekilde entegre edilmesini kolaylaştırmak için kapsamlı bir tasarım önerisi oluşturulacaktır. Bu öneri, politika çıkarımlarını titizlikle ele alacak ve toplumun uygulama sürecine aktif katılımını teşvik etmeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a reality, and the whole world is facing the impact of climate change. Coastal areas are highly affected by climate change. In addition to effects such as heat waves, floods, droughts, and decreased biodiversity, coastal areas are threatened by sea level rise and coastal erosion. Türkiye, one of the most exposed countries to climate change, is struggling with an average temperature increase of 1 °C in the last 10 years. Additionally, the coastal city of Izmir, Türkiye's third largest city, has become vulnerable to climate change under the pressure of an increase in population which leads to a massive urbanization of the urban fringe. This research proposal aims to investigate the feasibility and effectiveness of implementing Nature-Based Solutions (NBS) in Alsancak, one of the most historical district of the city. The thesis wants to enhance coastal resilience and reduce the vulnerability to climate change impacts. The vulnerability of Izmir, and specifically Alsancak neighborhood to climate change impacts, including sea level rise, storm surges and erosion, will be analyzed with a Geographic Information System (GIS) and InVEST. Potential NBS suitable for climate change adaptation on the Alsancak and Izmir coasts will be identified.The socio-economic and environmental benefits of implementing NBS will be compared with the traditional engineering-based solution in two scenarios. In light of the research findings, a comprehensive design proposal will be formulated to facilitate the effective integration of NBS within the urban context of Alsancak, Izmir. This proposal will meticulously address policy implications and endeavors to promote active engagement of the community within the implementation process.