Platin alaşımlı biyomalzemelerin radyoterapi doz dağılımına etkisinin Monte Carlo Yöntemi ile araştırılması
Investigation of the effect of platinum alloy biomaterials on radiotherapy dose distribution using the Monte Carlo Method
- Tez No: 985782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇATLI DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Metalurji Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Engineering Sciences, Metallurgical Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Metal implantlar, radyoterapi sırasında iyonlaştırıcı ışınlarla etkileşerek saçılma ve gölgelenme etkileri oluşturmakta ve bu durum tedavi alanında istenmeyen doz artışları veya azalmalarına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, platin esaslı farklı alaşım kompozisyonlarına sahip implantların 6 MV foton enerjisi altında oluşturduğu doz dağılımı değişimlerini Monte Carlo simülasyon yöntemiyle incelemektir. Çalışmada, 5 cm derinliğe yerleştirilen ve 2 cm kalınlığa sahip 13 farklı platin alaşımı implant, DOSXYZnrc Monte Carlo kodu kullanılarak modellenmiştir. 10 × 10 cm² alan boyutunda 6 MV foton enerjisi ile merkezi eksen boyunca yüzde derin doz (PDD) hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Her bir simülasyonda en az 3 × 10⁸ parçacık takibi yapılmış ve istatistiksel hata %0,5'in altında tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar, doz dağılımındaki sapmaların alaşım kompozisyonuna bağlı olarak önemli ölçüde değiştiğini göstermiştir. En yüksek doz artışı Platin–İridyum alaşımında gözlenirken, en düşük sapmalar Platin–Kobalt alaşımında tespit edilmiştir. Sonuç olarak, metal implantların doz dağılımı üzerindeki etkilerinin alaşımın yoğunluğu ve efektif atom numarası ile doğrudan ilişkili olduğu ve düşük yoğunluk katkılı platin alaşımlarının klinik açıdan daha avantajlı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal implants interact with ionizing radiation during radiotherapy, causing scattering and shadowing effects that may lead to undesirable dose perturbations within the treatment field. This study aims to evaluate the impact of platinum-based biomaterial implants with different alloy compositions on dose distribution under 6 MV photon irradiation using Monte Carlo simulations. Thirteen platinum alloy implants with a thickness of 2 cm were modeled at a depth of 5 cm in a water phantom using the DOSXYZnrc Monte Carlo code. Percentage depth dose (PDD) values were calculated along the central axis for a 10 × 10 cm² field size with 6 MV photon energy. At least 3 × 10⁸ particle histories were simulated for each case, maintaining statistical uncertainties below 0.5%. The results indicated that dose perturbations strongly depend on alloy composition. The highest dose enhancements were observed for the Platinum–Iridium alloy, whereas the smallest deviations were found for the Platinum–Cobalt alloy. These findings suggest that dose distribution variations are closely related to alloy density and effective atomic number, and that platinum alloys with lower density additives may offer clinical advantages by reducing dose disturbances.