Ordu ilinde küçük ölçekli balıkçılık faaliyetlerinin ekonomik analizi
Economic analysis of small-scale fishing operation in Ordu province
- Tez No: 985841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAMSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Balıkçılık Teknolojisi, Marine Science, Fisheries Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında, Türkiye'nin Doğu Karadeniz sahilinde bulunan Ordu ilinin kıyı şeridinde yer alan Gülyalı, Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ünye ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, küçük ölçekli balıkçıların sosyo-demografik/ekonomik özellikleri ile balıkçılık faaliyetlerinin ekonomik analizi değerlendirilmiştir. Bu amaçla veriler, küçük ölçekli balıkçılık faaliyetinde bulunan 100 balıkçı ile yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Balıkçıların yaşlarının 30-68 arasında değiştiği, %47'sinin ilkokul mezunu olduğu, %73'ünün sadece balıkçılıktan gelir sağladığı, %89'unun sahibi olduğu evde ikamet ettiği, %55'inin kendine ait bir arabası olduğu tespit edilmiştir. Ordu ili küçük ölçekli balıkçıların tekne boylarının çoğunluğunun (%52) 5.0-7.9 m arasında olduğu, ortalama tekne sermayesinin 1.340.000,00 TL olduğu, yapılan masraflar içerisinde akaryakıt ve yağ giderlerinin önemli bir kısmı oluşturduğu ve %22 ile çoğunluğun 50.001-100.000 TL arasında akaryakıt ve yağ giderinin olduğu tespit edilmiştir. Balıkçıların çoğunluğunun (%63), günümüz ekonomik koşullarına bağlı olarak masrafların artmasından dolayı balıkçılık gelirinden memnun olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carriet oud in 2024 in Gülyalı, Altınordu, Perşembe, Fatsa and Ünye districts of Ordu province located on the coastline of the Eastern Black Sea coast of Turkey. In the study, socio-demographic/economic characteristics of small-scale fishermen and economic analysis of fishing activities were evaluated. For this purpose, data were obtained by face-to-face interviews with 100 fishermen engaged in small-scale fishing activities. It was determined that the age of the fishermen ranged between 30-68 years, 47% were primary school graduates, 73% earned income only from fishing, 89% lived in the house they owned, and 55% had a car of their own. It was determined that the majority (52%) of the small-scale fishermen in Ordu province had boat lengths between 5.0-7.9 m, the average boat capital was 1.340.000,00 TL, fuel and oil expenses constituted an important part of the expenses and the majority with 22% had fuel and oil expenses between 5.0001-100.000 TL. It was determined that the majority of the fishermen (63%) were not satisfied with their fishing income due to the increase in expenses due to today's economic conditions.