Bir kamusal alan olarak Akçakoca köylü pazarı ve pazarcı kadınlar
Akçakoca peasant market place as a public space and marketer women
- Tez No: 98591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKI AYDIN ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu araştırmanın yanıt arayacağı soru, Akçakoca Köylü Pazarı dinamiklerini, kadınları pazara çeken nedenler ve pazarcılığı sürekli kılan unsurlar ile açıklamak, tarımsal üretim yapılan alanlarda üretim ve yeniden üretim süreçlerinin etkileşimini tartışmak ve pazar yerinin nasıl bir kamusal alan olduğunu anlamaktır. Bu çalışmada pazar dinamikleri, pazarcı kadınların kendi aralarında, müşterilerle, yerel yönetimle ve kentle ilişkiler boyutuyla incelenmiştir. Toplumsal cinsiyete dayalı işbölümü, özel ve kamusal alan ayrımı, üretim ve yeniden üretim ilişkisi ve küçük üreticilik temel kavramlar olarak saptanmıştır. Buna göre özel alan ev ve çevresi kamusal alan ev dışıdır. Çalışmada, modernleşmenin, hem özel hem de kamusal alan açısından kırsal kadına getirdiği avantaj ve dezavantajlarla ilgili tartışma pazarcılık ve pazarcı kadınlar özelinde derinleştirilmiştir. Araştırma alanı olarak Batı Karadeniz Bölgesi'nin Akçakoca (Bolu) ilçesi Köylü Pazarı seçilmiştir. Araştırmada, daha çok antropolojik ve feminist literatürdeki kuram ve tartışmalardan yararlanılmış ve katılarak gözlem, soru kağıdı ve derinlemesine görüşme gibi veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Alan çalışması sırasında toplam 93 pazarcı kadınla görüşülmüştür. Pazarcı kadınlar gelir, aile durumu, yaş grubu ve ekonomik düzeyleri açısından heterojen bir yapı sergilemektedirler. Görüşülen pazarcı kadınların tümü evli veya duldur. Çocukları belli bir yaşa geldiğinde ve eş veya aile büyüklerinin onayıyla pazara gelmektedirler. Bir çoğu pazarcılığı daha yaşlı bir akraba veya tanıdıklarından öğrenmiştir. Pazar yerinde varolan akrabalar ve tanıdıklar arasındaki geleneksel dayanışmaya, pazarcı kadınların zamanla pazar yerinde tanıştıkları arkadaşlarla kurdukları yeni bir dayanışma eklenmektedir. Köylerde ulaşamayacağı kişi ve ilişkiler pazar yerinde pazarcı kadınlar için ulaşılabilir olmaktadır. Pazarcılık, özel alanda ve kamusal alanda kadınların yenidenIll üretimdeki gücünü ve önemini bilince çıkaran bir etkinliktir. Ekonomik bir fayda için başlanmış olsa da pazarcılık, pazarcı kadınlar için zamanla sosyal fayda boyutuyla önem kazanmaktadır. Köylü Pazarı' nda ürün ve kân artırmaya yönelik bir rekabet kadar, küçük gruplar oluşturarak yaratılan bir dayanışma da vardır. Pazarcı kadınlar pazara yönelik üretim aşamasında hem de satış sırasında geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Bu yönüyle pazarcılık modern ekonomi içinde otantik bir yer olarak ancak modernizmle yeni bir uyum içinde varlığını korumaktadır. Akçakoca Köylü Pazarı, kadınlar tarafından oluşturulan ve yeniden üretilen bir kamusal alandır. Bu kamusal alanın unsurları ise, dahil olma, kabul görme, dayanışma, rekabete direnme, küçük gruplar oluşturma, birikim sağlama, kurallara uyma ya da yeni kurallar geliştirmedir. Pazarcılıkla ilgili geliştirilen ortak deneyimler yeni pazarcı kadınlara aktarılmaktadır. Bu şekilde Köylü Pazarı kamusal alan olarak hem mekansal hem de ilişkisel anlamda süreklilik sağlamaktadır. Köylü Pazarı, genç kadınların pazarcılığa devam etmek istememesi nedeniyle giderek ortadan kalkabilecektir. Ancak büyük kentlerde gelişmekte olan sağlıklı gıda tüketimine yönelim, Köylü Pazarı'ndaki tarımsal ürünlere olan talebi artırabilir. Bu duaımda, genç kadınların, geleneksel buldukları pazarcılığı böyle yeni bir nedenle sürdürmeleri mümkün olabilir. Bu durumda da, küçük ölçekli bir gelir getirici faaliyet olmaktan çıkan pazarcılığın, bu yeni biçiminin köylü kadınlarca değil eşleri tarafından sürdürülmesi olasılığı doğabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The question that the research will try to answer is to reveal the dynamics of Akçakoca Peasant Market by the causes that attract the women who are mostly unpaid family workers to the market and the elements that make marketing lasting, to discuss the interactivity of production and reproduction in agricultural production areas and to understand what kind of a public sphere market place is. In this study, the dynamics of market is studied with the dimension of the relationships of the marketer women among themselves, with the clients, the local government and the town. Gender based division of labour, the distinction between private and public spheres, the relationship of production and re-production, and, small scale production have been determined as basic concepts. Accordingly, the private sphere is home and its close enviroment, the public sphere is the exterior of home. In the study, the debate concerning the advantages and disadvantages brought by modernisation to the rural women in relation with both private and public spheres is deepened in the particularity of marketing and marketer women. Peasant Market in the district of Akçakoca (Bolu) in Western Black Sea Region has been selected as the field of this research. In the research, theories and debates in anthropologic and feminist literature have been made use of, and, participant observation, questionnaire and indebt interviews have been used as data collection techniques. During the fieldwork, 93 marketer women have been interviewed. Marketer women expose a heterogenous structure with regard to income, family situation, age group and income level. All the marketer women are either married or widows. They join the market when their children reach a certain age with the approval of their spouses or their elders of families. Most of them has learned marketing from an elder relative or acquintances. To the traditional solidarity among relatives and acquintances existing in the market place, a new solidarity they form with the the friends whom they have met in the market place is added.The persons and relationships that are unreachable in villages become reachable for the marketer women in Peasant Market. Marketing is an activity that calls for the awareness of the power and importance of the women in private and public spheres. Although it has been started for economic profit, marketing gains importance by the social benefit dimension in the course of time. In the peasant market, as there exists a competition directing towards augmenting the product and the profit, there also exists a solidarity created by forming small groups. The marketer women use traditional methods both at the stage of production for market and or selling. With this aspect, marketing preserves its existence being an authentic space in the modern economy only within a new harmony with modernism. The Akçakoca Peasant Market is a public sphere being formed and reproduced by women. The elements of this public sphere are, to be at the interior, to receive acceptance, solidarity, resisting competition, forming small groups, making accumulation, conforming to the rules or developing new rules. Common experiences that are developed about marketing are transferred to new marketer women. By this aspect the Peasant Market as a public sphere gains continuity both spatially and on the liasons side. The Peasant Market may gradually cease to exist because of young women unwanting to continue with marketing. On the other hand, the inclination that is developing in big cities towards the consumption of healthy food may increase the demand for agricultural products in the Peasant Market. On that condition, it may be possible that young women may continue marketing that they found traditional with a new cause. Also on that condition, the possibility that this new form of marketing which is no more a small-scale income yielding activity is not pursued by peasant women but by their husbands may arise.