İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda halka açılan şirketlerin kısa ve uzun dönemde fiyat performansları
The Short and long-run price performance of initial public offerings in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 98589
  2. Yazar: TOLGA AYDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KARACAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda halka ilk kez arz edilen hisse senetlerinin fiyat performansını borsa endeksine göre incelemektir. Bu araştırmada, 1992-1998 yılları arasında halka açılan 114 şirkete ait hisse senedi fiyatları ilk 15 günlük kısa dönemde gün bazında, 1992- 1996 yılları arasında halka açılan 70 şirkete ait hisse senedi fiyatları ise, ilk 3 yıllık uzun dönemde ay bazında analiz edilmektedir. Kısa dönemdeki incelemeler sonucunda, halka ilk kez arz edilen hisse senetlerinin %1.4 ilk gün getirişi sağladığı tespit edilmiştir. Hisse senetlerinin 15 gün içindeki ortalama getirişi ise günlük % 0.3 olmuştur. Elde edilen bu sonuçlar, Türkiye piyasasındaki düşük fiyatlandırmanın bir kanıtı olarak değerlendirilmekte ve dünya piyasalarında daha önce yapılmış olan araştırmalarda ileri sürülen“kısa vadedeki fiyat performansının endeksin üzerinde olduğu”hipotezini desteklemektedir. Kısa dönem performansı ayrıca, hisse senetlerinin fiyat performansını pozitif veya negatif yönde etkileyeceği düşünülen; Yükselen-düşen piyasa dönemleri, Küçük- Orta- Büyük ölçekli şirketler, Aracılık yüklenim türleri (Bakiyeyi yüklenim- En iyi gayret) ve SPK Yasal Düzenlemesi (27.10.1993) öncesi- sonrası gruplandırmaları yapılarak da incelenmektedir. Uzun dönemde yapılan incelemeler sonucunda ise, halka ilk kez arz edilen hisse senetlerinin endekse göre anormal getirilerinin aylık bazda değişkenlik göstererek 3 yıllık dönemde pozitif olduğu, 3. yılın sonunda eksiye geçtiği saptanmıştır. Hisse senetlerinin 36 aylık ortalama getirişi aylık % -0.7 olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu getiriler, dünya borsalarında yapılmış olan araştırmalarda elde edilen“uzun vadedeki fiyat performansının endeks ile aynı ya da endeksin altında olduğu”sonucu ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to investigate the price performance of initial public offerings (IPO) in Istanbul Stock Exchange (ISE) relative to the market index in short and long-run. In the short-run, the price behaviour of 1 14 stocks is analized for the first 15 days on daily base during the 1992-1998 period and in the long-run, the price behaviour of 70 stocks is analized for the first 36 months on monthly base during the 1992-1996 period. The short-run investigations concluded that there exists % 1.4 excess return at the end of the first trading day. And, the average excess return of the IPOs was founded as % 0.3 for the first 15 days. These emprical test results are the proof of the presence of underpricing in the Turkish capital market. This finding also supports the results of the international investigations about the underpricing of IPOs in the short-run. The short-run price behaviours are also analyzed by grouping of IPOs according to the offering during hot- cold issue periods, the size (small- medium- large) of the going public firms, the type of underwriting (firm commintment- best effort), and the offering before- after the legislation by the Capital Market Board (27.10.1993). The emprical results in the long-run showed that the abnormal returns were over the return of the market index for 36 months period. But at the end of third year, the abnormal returns became negative. Additionally, the average excess return of the IPOs was founded as % -0.7 for the first 36 months. This emprical evidence also supports the results stated in international studies that the long-term price performance is under or same with the performance of the market index.