Fen bilimleri dersinde mblock kodlama uygulamaları içeren etkinliklerin öğrencilerin fen bilimlerine yönelik motivasyon, kodlama ve bilgisayar destekli öğretime ilişkin görüşlerine etkisi
The effect of activities including mblock coding applications in science classes on students' views on science motivation, coding, and computer-assisted instruction
- Tez No: 985979
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kodlama 21. yy. becerilerinden birisidir. Günümüzde artık eleştirel düşünebilme, problem çözebilme becerileri oldukça önemlidir. Bu çalışmada 7. Sınıf fen bilimleri dersi ''Işığın Madde ile Etkileşimi'' ünitesi kapsamında yapılan mBlock kodlama uygulamalarının öğrencilerin fen dersine yönelik motivasyonuna, kodlama başarılarına ve bilgisayar destekli eğitime ilişkin görüşlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılının II. döneminde 7. sınıfta öğrenim gören 30 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeli olarak kontrol ve deney gruplu ön test- son test yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Öğrencilere ait kişisel bilgileri toplamak için ''Demografik Öğrenci Bilgileri Anket Formu'', nicel verileri toplamak için fen dersine yönelik motivasyon ölçeği, ''mBlock Ortamı İçin Kodlama Başarı Testi'' ve ''Bilgisayar Destekli Fen Öğretimi Görüş Ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre, Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği ve mBlock Ortamı İçin Kodlama Başarı Testi'nin deney grubu ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmazken Bilgisayar Destekli Fen Öğretimi Görüş Ölçeği'nin ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır. Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği, mBlock Ortamı İçin Kodlama Başarı Testi ve Bilgisayar Destekli Fen Öğretimi Görüş Ölçeği son test kız ve erkek öğrencilerin ortalama puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Coding is one of the 21st century skills. Nowadays, critical thinking and problem-solving skills are very important. In this study, the motivation of 7th grade students for mBlock coding applications in the science course“interaction of light with matter”unit, their opinions about computer-aided education and coding success were investigated. The study was conducted with 30 7th grade students in the second semester of the 2023-2024 academic year. A pre-test-post-test quasi-experimental design with control and experimental groups was preferred as the research model. A pre-test-post-test quasi experimental design with control and experimental groups was preferred as the research model. To collect personal information about the students, the“demographic student information survey form”, the motivation scale for science course, the“coding achievement test for mBlock environment”and the“computer assisted science education opinion scale”were applied to collect quantitative data. According to the analysis results of the research, there is no significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the experimental group in the science motivation scale and the coding achievement test for the mBlock environment, while there is a significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the computer-assisted science teaching opinion scale. There is no significant difference between the mean scores of male and female students in the post-test of science motivation scale, coding achievement test for mBlock environment and computer-assisted science teaching opinion scale.