Yapay zeka eğitiminde fiziksel programlamanın etkisi
The impact of physical programming in artificial intelligence training
- Tez No: 816403
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Öğrencilerin yapay zekâ ile ilgili farkındalığını arttırmak gerekliliğinden yola çıkılan bu çalışmanın amacı ortaokul 6. sınıf düzeyindeki öğrencilere Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde yapay zekâ eğitimi verirken fiziksel programlamanın etkisini incelemektir. Araştırma İstanbul ili Küçükçekmece ilçesindeki Kartaltepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun oluşturulmasında erişilebilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan deneysel desenlerden solomon modeli kullanılmıştır. Bu modele göre çalışmada iki tane deney ve iki tane kontrol grubu bulunmaktadır. Çalışmanın yapıldığı okuldaki 6 sınıftan 4 tanesi seçilmiştir. Araştırma öncesi testler deney ve kontrol gruplarından birer tanesine yapılmış, araştırma sonrası testler ise tüm gruplara yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak ön test ve son test akademik başarı testi ile kelime ilişkilendirme testi kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından oluşturularak uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenmiştir. Uygulama sürecinde, öğrencilere, araştırmacının geliştirdiği öğretim programı kullanılarak 8 hafta boyunca yapay zekâ eğitimi verilmiştir. İki grup olarak planlanmış çalışmada her grup 2 sınıftan oluşmuş ve bu sınıflar seçkisiz olarak belirlenmiştir. Kontrol grubuna Mblock programı kullanılarak yapay zekâ eğitimi verilirken deney grubuna Mblock programı ile birlikte Arduino malzemeleri kullanılarak yapay zekâ eğitimi verilmiştir. Araştırma sonucunda yapay zekâ eğitiminde fiziksel programlamanın kullanılmasının akademik başarıya anlamlı bir etkisi olmadığı, fakat kavramlar arası bağlantı kurma düzeyi anlamında deney grubu lehine bir farklılık olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmanın, günümüzde üzerinde önemle durulan yapay zekâ eğitiminin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin fayda sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, which is based on the necessity to increase students' awareness of artificial intelligence, is to examine the impact of physical programming while providing artificial intelligence education in the Information Technologies and Software course for 6th grade middle school students. The research was conducted on 6th-grade students at Kartaltepe Middle School in Küçükçekmece district of Istanbul province. The convenient sampling method, one of the non-probability sampling types, was used to form the research group. The Solomon model, which is one of the quantitative research methods and falls under the category of true experimental designs, was utilized in the research. According to this model, there are two experimental and two control groups in the study. Four out of the six classes in the school where the study was conducted were selected. Pre-tests were administered to one experimental and one control group, while post-tests were administered to all groups. Pre-test and post-test academic achievement tests and word association tests were used as data collection tools. These tools were developed by the researcher and adjusted according to expert opinions. The students were provided with artificial intelligence education for a duration of 8 weeks according to the instructional program developed by the researcher. The study, planned as two groups, consisted of two classes in each group, which were determined non-selectively. While the control group received artificial intelligence education using the Mblock program, the experimental group received artificial intelligence education using the Mblock program in combination with Arduino materials. The research results indicated that the use of physical programming in artificial intelligence education did not have a significant impact on academic achievement; however, there was a difference in terms of the level of establishing connections on concepts in favor of the experimental group. The aim of the research is to provide benefits on how artificial intelligence education, which is emphasized today, should be done.