Birden fazla işleme döngüsünün termoplastik elastomerlerin termal, mekanik özelliklerine etkisi
Effect of multiple processing cycles on thermal and mechanical properties of thermoplastic elastomers
- Tez No: 986086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, EPDM/PP esaslı termoplastik vulkanizatların (TPV) yeniden işlenebilirlik özellikleri ile çevresel dayanımları çok yönlü incelenmiştir. Termoplastik karakterlerinden ötürü tekrar işlenmeye uygun olan bu malzemeler, birden fazla ekstrüzyon döngüsüne tabi tutulmuş ve her bir döngü sonrası oluşabilecek yapısal ve fonksiyonel değişimler değerlendirilmiştir. Uygulanan FTIR analizleri, kimyasal yapının tekrarlı ekstrüzyona rağmen korunduğunu göstermiştir. Mekanik performans; çekme, yırtılma, sertlik ve kalıcı deformasyon testleriyle değerlendirilmiş, malzemenin elastik ve dayanım özelliklerinde önemli bir bozulma saptanmamıştır. Reolojik analizler ise, eriyik akış davranışında kayda değer bir sapma olmadığını ve işlenebilirliğin sürdüğünü ortaya koymuştur. Ayrıca, TPV numuneleri 70 °C, 100 °C ve 135 °C sıcaklıklarda 500 saat ısıl yaşlandırmaya ve 720 saat boyunca UV ışınımına maruz bırakılmıştır. Yaşlandırma sonrası karakterizasyonlar; yüzeyde renk değişimleri ve bazı mekanik özelliklerde kısmi düşüşler olduğunu göstermiştir. Ancak bu etkilerin sınırlı kalması, TPV'lerin çevresel faktörlere karşı dayanım sergilediğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, EPDM/PP bazlı TPV'lerin hem yeniden işleme hem de dış koşullara maruz kalma durumlarında performansını büyük ölçüde koruduğunu ve sürdürülebilir malzeme kullanımı açısından güçlü aday olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the reprocessability and environmental resistance of EPDM/PP-based thermoplastic vulcanizates (TPVs) were extensively investigated. Due to their thermoplastic nature, these materials are suitable for repeated processing and subjected to multiple extrusion cycles. Structural and functional changes occurring after each cycle were evaluated. FTIR analyses showed that the chemical structure was preserved despite repeated processing. Mechanical performance was assessed through tensile, tear, hardness, and compression set tests, with no significant deterioration in elasticity or strength observed. Rheological analyses indicated no notable deviation in melt flow behavior and maintained processability. Additionally, TPV samples were exposed to accelerated thermal aging at 70 °C, 100 °C, and 135 °C for 500 hours and to UV irradiation for 720 hours. Post-aging characterizations revealed surface color changes and partial declines in some mechanical properties. However, these effects remained limited, indicating TPVs exhibit resistance to environmental factors. The findings demonstrate that EPDM/PP-based TPVs largely retain their performance under repeated processing and environmental exposure, confirming their potential as sustainable material candidates.