20-24. gebelik haftalarında ölçülen fetal myokard perfüzyon indeksin olumsuz perinatal sonuçları öngörmedeki etkinliği
  1. Tez No: 986094
  2. Yazar: ŞEYMA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ÖRGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Fetal Myokard Perfüzyon İndeksin, İUGG öngörmedeki etkinliğini araştırmak. Çalışmanın Yapıldığı Yer: Selçuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü Perinatoloji ve Obstetri polikliniği Materyal ve Metot: Çalışmaya 1 Temmuz 2024-1 Şubat 2025 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü Perinatoloji ve Obstetri polikliniğine başvuran 18-45 yaş arasındaki ek kronik hastalığı ve fetal anatomik anomalisi olmayan, 20 ile 24 hafta arasında olan tekil gebeler dahil edildi. Tüm gebelere VOLUSON E6 ultrason cihazı iki boyutlu (4.5–16.5 MHz) transabdominal prob ile İSUOG klavuzlarının önerileri doğrultusunda fetal biyometrik ölçümler alındı ve Doppler USG ile Umbikal Arter, Uterin Arter, Duktus Venozus, Orta Serebral arter, Myokard Perfüzyon İndeksi ölçümlerine bakıldı. MPI doppler parametrelerinin İUGG gelişimini öngörme yeterliliği istatistiksel olarak test edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 329 gebenin takibinde 4 olguda intrauterin fetal ölüm gerçekleşti ve bu hastalar çalışmadan çıkarıldı. Geri kalan 325 gebe çalışmaya dahil edildi. Bu gebeler doğuma kadar hastanemizde takip edildi ve hastanemizde doğum yaptı. Bu gebelerin 21 tanesinde Gestasyonel diabetus mellitus (GDM), 7 tanesinde preeklampsi, 47 tanesinde İUGG gelişti. GDM saptanan gebeler çalışmadan çıkarıldı. Preeklamsi gelişen 7 gebenin hepsi İUGG eşlik etmekteydi. Bu hastalarında dahil olduğu toplamda 47 İUGG'li fetüs hasta grubu olarak çalışmaya dahil edildi ve 256 hasta kontrol grubuna dahil edildi. MPI değeri ile İUGG ve sağlıklı grup arasında karşılaştırıldı ve median MPI değeri İUGG grubunda 0,40 (min–max: 0,31–0,54), sağlıklı grupta ise 0,39 (min–max: 0,21–0,58) olarak hesaplanmış olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p = 0,110). Sonuç: Düşük risk grubu olgularda 20.-24. Gebelik haftalarında değerlendirilen MPI Doppler parametresinin İUGG saptamasını öngörmekte faydalı olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Material and Methods: Between July 1, 2024 and February 1, 2025, single pregnant women between the ages of 18 and 45 years, between 20 and 24 weeks of gestational age, with no fetal anatomical anomalies and no additional chronic diseases, who were admitted to the Perinatology and Obstetrics outpatient clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Selcuk University were included in the study. Fetal biometric measurements were taken in all pregnant women using a VOLUSON E6 ultrasound device with a two-dimensional (4.5-16.5 MHz) transabdominal probe in accordance with the recommendations of ISUOG guidelines and Umbical Artery, Uterine Artery, Ductus Venosus, Middle Cerebral Artery and Myocardial Perfusion Index were measured by Doppler USG. The ability of MPI doppler parameters to predict the development of IUGG was statistically tested. Results: Intrauterine fetal death occurred in 4 cases during the follow-up of 329 pregnant women and these patients were excluded from the study. The remaining 325 pregnant women were included in the study. These pregnant women were followed up in our hospital until delivery and delivered in our hospital. Gestational diabetes mellitus (GDM) developed in 21, preeclampsia in 7 and IUGG in 47 of these pregnant women. Pregnant women with GDM were excluded from the study. All 7 pregnant women with preeclampsia were accompanied by IUGG. Including these patients, a total of 47 fetuses with IUGG were included in the study as patient group and 256 patients were included in the control group. The MPI value was compared between the IUGG and healthy groups and the median MPI value was 0.40 (min-max: 0.31-0.54) in the IUGG group and 0.39 (min-max: 0.21-0.58) in the healthy group, and this difference was not statistically significant (p = 0.110). Conclusion: MPI Doppler parameter evaluated at 20-24 weeks of gestation was not useful in predicting the detection of IUGG in low risk group patients.