Nesnelerin interneti ağlarının güvenli ve enerji verimli yönlendirme protokollerinin değerlendirilmesi
Evaluation of secure and energy-efficient routing protocols of the internet of things networks
  1. Tez No: 986105
  2. Yazar: BUSHRA ALJASEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜRSEL EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
IoT (Nesnelerin İnterneti), geleceğin teknolojik yenilik dalgasına bir dizi yeni hizmet sağlayan; ev otomasyonu, askeriye, tıp, uzaktan izleme gibi çeşitli alanlarda çeşitli uygulamalar sunan yeni bir paradigmadır. Ancak standardizasyon kuruluşlarının, birliklerin, işletmecilerin, araştırmacıların ve diğer unsurların büyük girişimlerine rağmen IoT'nin tam potansiyeline ulaşması için hâlâ başa çıkılması gereken çok sayıda sorunu vardır. Güvenli ve enerji açısından verimli bir yönlendirme protokolü, literatürde önerilen çok sayıda yönlendirme protokolüne rağmen oldukça açık bir araştırma konusudur. Güvenlik eksikliği, ağı yalnızca riskli bir duruma girmeye zorlamakla kalmaz, aynı zamanda onu enerji tüketir hale getirmektedir. Öte yandan, enerji açısından verimli, daha güvenli iletişim sağlamak, IoT ağlarını sağlam ve verimli hale getirmektedir. IoT cihazlarının kısıtlı doğasından dolayı (güç, bellek ve işleme açısından) yönlendirme, IoT dünyasında araştırılan ana konulardan biridir. Bu tez çalışmasında; IoT kavramı ve mimarisi hakkında ayrıntılı bir inceleme yapılması amaçlanmaktadır. IoT güvenliği konusunun özellikle ağ katmanında yönlendirme güvenliği ve mevcut yönlendirme protokollerinin değerlendirilmesini ve ardından ağ katmanında oluşabilecek bir dizi yönlendirme saldırılarının incelenmesini hedeflenmektedir. Bu tez çalışmasında, IoT'de güvenliği sağlamak için mevcut yaklaşımların yeterli olmadığı ve daha fazla gelişime ihtiyaç duyulduğu, mevcut yönlendirme protokollerinde birçok zayıflıklar ve tehditler olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, IoT'nin yönlendirme standardı haline geldiğinden RPL yönlendirme protokolüne odaklanmıştır. RPL'nin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasının ardından, mevcut çözümü Contiki OS simülatöründe simüle edilmiştir. Bu yolla birkaç metrik göz önünde bulundurularak en çok bilinen saldırılardan birinde (Kara Delik Saldırısı) güvenlik mekanizmalarını deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IoT (Internet of Things) is a new paradigm that provides a set of new services for the next wave of technological innovations and offers a wide variety of applications in various areas including home automation, military, medicine, remote monitoring, etc. However, despite the enormous efforts of standardization bodies, alliances, industries, researchers, and others, there are still numerous problems to deal with to reach the full potential of IoT. A secure and energy-efficient routing protocol is fairly open research despite a plethora of routing protocols that have been proposed in the literature. The lack of security not only forces the network to undergo a compromised situation but also makes it energy exhaustive. On the other hand, providing energy-efficient, higher throughout and secure communication makes IoT networks robust and efficient. Because of the constraint nature (power memory and processing) of IoT devices. routing has become one of the main researched topics in the world of the Internet of Things. This thesis aims to give a detailed review of the concept of IoT and its architecture, evaluate routing protocols in IoT networks and address the issue of IoT routing security in the network layer and discuss an array of routing attacks that may occur in the network layer. The thesis highlights how existing approaches to ensure security in IoT need further developments, and there are many weaknesses and threats to the existent routing protocols. In this thesis, we have focused on the RPL routing protocol since it has become the routing standard for IoT. After a comprehensive understanding of the RPL, its existing solution has been simulated on a Contiki OS simulator and experimentally examined its security mechanisms under one of the most common routing Attacks (Blackhole attack) using several metrics.