1,2,3,4-butanetetrakarboksilik asit (BTCA) ile siklik dekstrin nanosünger sentezi yoluyla ilaç taşınmasının artırılması
Enhancing drug delivery through the synthesis of cyclodextrin nanosponge with 1,2,3,4 butanetetracarboxylic acid (BTCA)
- Tez No: 986135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZARRABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel kanser tedavileri, özellikle hidrofilik ve hidrofobik ajanların birlikte uygulanmasında, düşük çözünürlük, sistemik toksisite ve sınırlı biyoyararlanım gibi zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu sorunları aşmak amacıyla, bu çalışmada hidrofilik ve hidrofobik antikanser ilaçların birlikte taşınması için 1,2,3,4-bütantetrakarboksilik asit (BTCA) ile çapraz bağlanmış β-siklodekstrin (β-CD) bazlı bir nanosünger tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Farklı mol oranları ve reaksiyon sıcaklıkları kullanılarak çeşitli sentez koşulları değerlendirilmiş, en uygun formülasyon belirlenmiştir. Üretilen nanosünger; FTIR, DSC, SEM, DLS ve zeta potansiyeli analizleri ile karakterize edilmiştir. Hidrofobik model ilaç olarak kurkumin (CUR) ve hidrofilik model ilaç olarak doksorubisin (DOX) seçilmiş, metanol yardımcı çözücü olarak kullanılarak nanosüngerlere yüklenmiş ve santrifüjle kapsüllenmiştir. En uygun formülasyon, CD:BTCA mol oranı 1:3 olacak şekilde, 170 °C' de 2 saat reaksiyonla elde edilmiştir. Bu formülasyon suda tamamen çözünür özellik göstermiştir. Çift ilaç yüklü nanosüngerlerde DOX için yaklaşık %50,8, CUR için %45,7 kapsülleme verimi elde edilmiştir. pH 7,4 ve 37 °C koşullarında yapılan in vitro ilaç salım testleri, ilk hızlı salımı takiben 96 saat süren sürekli salım göstererek Korsmeyer–Peppas modeline iyi uyum sağlamıştır. Sitotoksisite testleri (MTT yöntemi) insan serviks kanser hücreleri (HeLa) ve insan dermal fibroblast hücrelerinde (HDF) nanosüngerin biyouyumluluğunu ve antikanser etkisini doğrulamıştır. Kombinasyon indeksi (CI) ~ 0,88 bulunmuş, ilaçların sinerjik etkisini göstermiştir. Sonuç olarak, BTCA–CD nanosüngeri, kombinasyon kanser tedavisi için sulu ortamda hidrofilik ve hidrofobik ilaçların birlikte taşınmasında umut vadeden bir platformdur.
Özet (Çeviri)
Conventional cancer therapies face challenges such as poor drug solubility, systemic toxicity, and limited bioavailability, especially when combining hydrophilic and hydrophobic agents. To overcome these issues, this study developed a β-cyclodextrin-based nanosponge crosslinked with 1,2,3,4-butanetetracarboxylic acid (BTCA) for co-delivery of hydrophilic and hydrophobic anticancer drugs. Various synthesis conditions, including different molar ratios and reaction temperatures, were investigated to optimize the formulation. The nanosponges were characterized using FTIR, DSC, SEM, DLS, and zeta potential measurements. Curcumin (CUR) and doxorubicin (DOX) were chosen as model hydrophobic and hydrophilic drugs, respectively. They were loaded into the nanosponges using methanol as a co-solvent, followed by centrifugation. The optimized sponge formulation (CD:BTCA molar ratio of 1:3, synthesized at 170 °C for 2 h) was water-soluble and exhibited favorable physicochemical properties. Encapsulation efficiencies were approximately 50.8% for DOX and 45.7% for CUR in the co-loaded formulation. In vitro drug release at pH 7.4 and 37 °C showed a biphasic pattern: an initial burst followed by sustained release over 96 h, fitting well with the Korsmeyer–Peppas model. Cytotoxicity assays using the MTT method on human cervical cancer cells (HeLa) and human dermal fibroblasts (HDF) confirmed the biocompatibility of the sponge and its anticancer potential. A combination index (CI) of ~ 0.88 indicated a synergistic drug effect. Overall, BTCA–CD nanosponges offer a promising platform for aqueous co-delivery of hydrophilic and hydrophobic drugs in combination cancer therapy.