Yenilenebilir enerji kullanımının beklenen yaşam süresi üzerine etkisi: Nordik Baltık Sekizlisi üzerine bir araştırma
The impact of renewable energy use on expected life span: A study on the Nordic-Baltic Eight
- Tez No: 986206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Nordik-Baltık Sekizlisi ülkelerinde yenilenebilir enerji kullanımının doğumda yaşam beklentisine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında aynı zamanda karbon emisyonlarının, kişi başına düşen GSYİH'nin ve işsizlik oranının da doğumda yaşam beklentisine etkisi araştırılmaktadır. Nordik-Baltık Sekizlisi ülkelerine ait 1991-2021 dönemini kapsayan verilerin kullanıldığı çalışmada Powell(2022) tarafından geliştirilen Toplamsal Olmayan Sabit Etkili Panel Kantil Regresyon Metodu uygulanmıştır. Çalışmada ayrıca Pesaran CADF birim kök testi, Swamy S Testi, Westerlund panel eşbütünleşme testi uygulanmıştır. Analizler sonucunda değişkenler arasında uzun dönemli ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca Nordik-Baltık Sekizlisi ülkelerinde yenilenebilir enerji kullanımının düşük, orta ve yüksek kantil düzeylerinde doğumda yaşam beklentisini pozitif etkilediği tespit edilmiştir. Yine aynı ülke grubu için karbon emisyonlarının ve işsizlik oranının tüm kantil düzeyleri için doğumda yaşam beklentisini negatif yönde etkilediği bilgisine ulaşılmıştır. Kişi başına düşen GSYİH'nin ise tüm kantil düzeyleri için doğumda yaşam beklentisini artırdığı sonucu elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında politika önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of renewable energy use on life expectancy at birth in the Nordic-Baltic Eight countries. The study also examines the impact of carbon emissions, per capita GDP, and unemployment rates on life expectancy at birth. The study utilizes data from the Nordic-Baltic Eight countries covering the period from 1991 to 2021 and applies the Non-Additive Fixed Effects Panel Quantile Regression Method developed by Powell (2022). Additionally, the Pesaran CADF unit root test, Swamy S Test, and Westerlund panel cointegration test were applied in the study. The analyses revealed a long-term relationship between the variables. It was also found that renewable energy use positively affects life expectancy at birth at low, medium, and high quantile levels in the Nordic-Baltic Eight countries. Additionally, it was determined that carbon emissions and unemployment rates negatively affect life expectancy at birth at all quantile levels for the same group of countries. It was also found that per capita GDP increases life expectancy at birth across all quantile levels. Policy recommendations were made based on the findings of the study.