Zamanın ruhu bağlamında cumhuriyet dönemi kamu yapılarında cephe mimarisinin anlambilimsel irdelemesi
Semantic analysis of facade architecture in republican period public buildings in the context of the spirit of the time
- Tez No: 986210
- Danışmanlar: PROF. DR. ESTER ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Göstergebilim, iletişimin farklı dillere dönüşerek belirli mesajları aktardığı ve bu aktarımın işaretler aracılığıyla gerçekleştiği bir bilim dalı olarak tanımlanabilir. Mimarlık ise insanın ürettiği yapıların en somut örneklerini oluşturmaktadır. Bu eserlerin de belli mesajlar içerdiğine ilişkin bugüne kadar birçok araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması, Cumhuriyet Dönemi kamu yapılarının cephe analizlerinin göstergebilimsel yöntemle incelenmesini kapsamaktadır. Bu bağlamda, Erken Cumhuriyet Dönemi ile 1950 yılları arasında Anadolu'da inşa edilen postane yapıları ele alınmıştır. Söz konusu dönem, Türkiye modernleşme tarihinin ideolojik ve toplumsal etkilerini taşıdığı için çalışmada bir tarihsel altyapı oluşturulmuştur. Bu tarihsel çerçeve doğrultusunda, mimari yapıların cephelerinde göstergeler aranmış; bu göstergelerin çözümlenebilmesi amacıyla Greimas ve Barthes'in yöntemleri temel alınarak göstergebilimsel bir yaklaşım benimsenmiştir. Mimarlık ile cephe göstergeleri arasında kurulan bu ara kesitte, görsel göstergelerin okunması da dikkate alınmıştır. Ayrıca, yapıların mimari incelemesi bütüncül bir yaklaşımla ele alınmış ve çözümleme cephe düzleminde derinleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar ve analiz edilen yapı cepheleri üzerinden izlenen işaretler aracılığıyla dönemin ideolojilerine ulaşan bir çözümleme yöntemi geliştirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, örneklenen yapılarda cepheyi oluşturan art bilgi, doğru okuma yöntemleriyle algılanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Semiotics can be defined as a scientific discipline that examines how communication transforms into different languages to convey specific messages, and how this transmission occurs through signs. Architecture, on the other hand, represents the most tangible examples of human-made structures. Numerous studies have been conducted to date asserting that these architectural works also embody certain messages. This thesis focuses on the semiotic analysis of the facades of public buildings constructed during the Republican Period in Turkey. In this context, post office buildings erected across Anatolia between the Early Republican Era and the 1950s have been examined. Given that this period reflects the ideological and social effects of Turkey's modernization history, a historical framework has been established as the basis of the study. Within this framework, semiotic indicators have been sought on the facades of architectural structures; and to interpret these signs, a semiotic approach grounded in the methods of Greimas and Barthes has been adopted. Within this intersection between architecture and facade indicators, the reading of visual signs has also been taken into consideration. Moreover, the architectural analysis of the buildings has been approached holistically, with the focus deepened at the level of the facade. Through the observed signs in the analyzed building facades, a method of analysis has been developed to uncover the ideologies of the era. As a result of this evaluation, it is about perceive and interpret the background knowledge embedded in the facades of the selected buildings through appropriate reading methods.