3 boyutlu yazıcılarda üretilen kaide rezini ve rezin esaslı yapay dişler arasındaki bağlanma dayanımının incelenmesı
Investigation of the bond strength between base resin and resin-based artificial teeth produced with 3D printers
  1. Tez No: 986211
  2. Yazar: SEYRAN MEHDIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey şartlandırma işlemleri uygulanan 3 boyutlu yazıcılarla üretilen PMMA yapılı kaide rezini ve rezin esaslı yapay dişler arasındaki kesme tipi bağlanma dayanımını değerlendirmektir. Bu doğrultuda 3 boyutlu yazıcı kullanılarak stereolitografi yöntemiyle üretilen 40 adet PMMA yapılı kaide rezin örnek rastgele 4 gruba ayrılmıştır: (1) polimerize olmamış rezin uygulanan grup (kontrol grubu), (2) bonding ajanı uygulanan grup, (3) 50µm Al2O3 ile kumlama sonrası 180 s. monomer uygulaması yapılan grup, (4) 180 s. monomer uygulaması yapılan grup. Yüzey işlemlerinin ardından tüm örneklere kesme bağlanma dayanımı testi uygulanmıştır. Örneklerin bağlanma başarısızlık tipi incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde tek yönlü Welch's ANOVA testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yüzey şartlandırma protokolleri arasında ortalama maksimum kesme bağlanma dayanımı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p<0,05). Test gruplarının kesme tipi bağlanma dayanımı açısından sıralaması Monomer > Kumlama + Monomer ≥ Kontrol > Bond uygulanan grup şeklindedir. Tüm gruplarda baskın olarak gözlenen kırık tipi mikst tiptir. Monomer uygulaması 3 boyutlu yazıcılarla üretilen PMMA yapılı kaide rezini ve rezin esaslı yapay dişler arasındaki bağlanmayı arttıran bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the shear bond strength between 3D-printed PMMA denture base resin and resin-based artificial teeth subjected to different surface conditioning treatments. Accordingly, forty PMMA denture base resin specimens were fabricated using a 3D printer with the stereolithography method and randomly divided into four groups: (1) unpolymerized resin application (control group), (2) bonding agent application, (3) sandblasting with 50 µm Al₂O₃ followed by monomer application for 180 s, and (4) monomer application for 180 s. After surface treatments, all specimens underwent shear bond strength testing. The failure modes of the specimens were also examined. For statistical analysis, one-way Welch's ANOVA test was used. The findings revealed a statistically significant difference among the surface conditioning protocols in terms of mean maximum shear bond strength (p < 0.05). The ranking of shear bond strength among the test groups was as follows: Monomer > Sandblasting + Monomer ≥ Control > Bonding agent. The predominant failure mode observed in all groups was mixed type. It can be concluded that monomer application is an effective method to enhance the bond between 3D-printed PMMA denture base resin and resin-based artificial teeth.