Piramidal kalınlığın piyeloplasti endikasyonundaki prediktif değeri
The predictive value of pyramidal thickness in indicating pyeloplasty
  1. Tez No: 986230
  2. Yazar: AHMET FURKAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP TARKAN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda, son yıllarda kullanımı giderek artan ve diğer ultrasonografik parametrelere kıyasla daha objektif ölçüm değerleri sunan piramidal kalınlığın ve piramidal kalınlıkla ilişkili faktörlerin, piyeloplasti endikasyonu belirlemedeki prediktif değerlerini değerlendirmeyi; ayrıca tedavi sonrası piramidal kalınlık değişim oranlarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2024 ile Eylül 2025 tarihleri arasında kliniğimize üreteropelvik bileşke darlığı ön tanısıyla başvuran, piyeloplasti kararı alınan 36 çocuk hasta ile konservatif takip kararı verilen 40 çocuk hasta prospektif olarak incelendi. Tedavi planı öncesinde yapılan son ultrasonografideki piramidal kalınlık başta olmak üzere çeşitli ultrasonografik parametreler, diüretikli renal sintigrafi bulguları ve 3. ile 6. ay kontrol ultrasonografileri değerlendirildi. Piramidal kalınlık ve ilişkili faktörlerin, piyeloplasti kararı üzerindeki öngörü gücü, ROC (Receiver Operating Characteristic) eğrisi analizi kullanılarak incelendi. Bulgular: Piyeloplasti uygulanan grupta ipsilateral piramidal kalınlık medyan 2.1 mm [IQR: 1.7–3.0] iken, izlem grubunda 3.15 mm [IQR: 2.9–3.4] olarak saptandı (p<0.001). İpsilateral/kontralateral böbrek piramidal kalınlık oranı piyeloplasti grubunda medyan 0.48 [IQR: 0.28–0.55], izlem grubunda ise 0.61 [IQR: 0.54–0.72] idi (p<0.001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizine göre, piyeloplasti kararıyla bağımsız olarak ilişkili faktörler, azalmış parankim kalınlığı (OR: 0.18; %95 GA: 0.03–0.88; p=0.034), azalmış piramidal kalınlık (OR: 0.005; %95 GA: 0.00–0.11; p<0.001), artmış ön-arka çap uzunluğu (OR: 1.41; %95 GA: 1.06–1.89; p=0.018) idi. Bu parametrelerle geliştirilen piyeloplasti risk skorunun AUC değeri 0.915 idi. 80 puanlık eşik değerde, böbrek fonksiyonundan bağımsız olarak %88.9 duyarlılık ve %85 özgüllük elde edildi. Tedavi sonrası dönemde piramidal kalınlık ve ilişkili parametrelerde anlamlı artış gözlendi. Sonuç: Piramidal kalınlık ve ilişkili parametreler, piyeloplasti uygulanan hastalarda, konservatif olarak izlenen hastalara kıyasla anlamlı düzeyde azalmış olup; bu parametreler piyeloplasti gereksinimini öngörmede yüksek prediktif değere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the predictive value of pyramidal thickness—an ultrasonographic parameter that has recently gained increasing attention for its more objective measurement compared to other sonographic indices—and associated factors in determining the indication for pyeloplasty. Additionally, we sought to assess postoperative changes in pyramidal thickness. Materials and Methods: Between September 2024 and September 2025, 36 pediatric patients who underwent pyeloplasty and 40 pediatric patients who were managed conservatively after presenting to our clinic with a preliminary diagnosis of ureteropelvic junction obstruction were prospectively evaluated. Pre-treatment ultrasonographic parameters, including pyramidal thickness, findings from diuretic renal scintigraphy, and ultrasonographic follow-ups at 3 and 6 months post-treatment were analyzed. The predictive power of pyramidal thickness and its associated factors in determining the need for pyeloplasty was examined using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis. Results: The median ipsilateral pyramidal thickness was 2.1 mm [IQR: 1.7–3.0] in the pyeloplasty group and 3.15 mm [IQR: 2.9–3.4] in the observation group (p<0.001). The median ipsilateral-to-contralateral pyramidal thickness ratio was 0.48 [IQR: 0.28–0.55] in the pyeloplasty group and 0.61 [IQR: 0.54–0.72] in the observation group (p<0.001). In multivariate logistic regression analysis, factors independently associated with the decision for pyeloplasty included reduced parenchymal thickness (OR: 0.18; 95% CI: 0.03–0.88; p=0.034), decreased pyramidal thickness (OR: 0.005; 95% CI: 0.00–0.11; p<0.001), and increased anteroposterior diameter (OR: 1.41; 95% CI: 1.06–1.89; p=0.018). The area under the curve (AUC) for the developed pyeloplasty risk score based on these parameters was 0.915. At a cutoff value of 80 points, the sensitivity and specificity were 88.9% and 85%, respectively, independent of renal function. Post-treatment evaluations revealed a significant increase in pyramidal thickness and related parameters. Conclusion: Pyramidal thickness and its associated ultrasonographic parameters were significantly reduced in patients undergoing pyeloplasty compared to those managed conservatively. These parameters demonstrated a high predictive value in determining the need for pyeloplasty.