Sekiz yıllık ilköğretim okullarına geçişin getirdiği sorunlara ilişkin yönetici çözümleri ve önerileri
Principals recommendations and solutions to the problems brought about by the transition to eight year elementary education
  1. Tez No: 98626
  2. Yazar: İZZET KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, Türkiye'de 8 yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretim uygulamalarında karşılaşılan sorunların neler olduğu, bu sorunların okul müdürleri tarafından nasıl çözüldüğünü betimlemek ve çözülemeyen sorunlara ait önerilerini saptamaktır. Bu araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı, betimsel bir çalışmadır. Araştırma birbirine bağlı iki aşamadan meydana gelmektedir. Birinci aşamada, 8 yıllık ilköğretim uygulamasının getirdiği sorunları saptamak amacıyla; evreni oluşturan Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 5 yıllık ilkokullardan 8 yıllık ilköğretim okuluna yeni dönüştürülen 115 ilköğretim okul müdürünün görüşleri alınmıştır. İkinci aşamada, 8 yıllık ilköğretime geçişte ortaya çıkan öğretmen, eğitici olmayan personel, mekan ve parasal yetersizlik sorunlarının nasıl çözüldüğünü belirlemek için, hedef kitleyi oluşturan, Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki, her ilçeden bir ilköğretim okulu olmak üzere 8 okul müdürüyle görüşmeye dayalı bilgi toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen iki ayrı bilgi toplama aracıyla elde edilmiştir. Birincisi problem tarama listesi (anketi) olup, 11 sorun türünden oluşmaktadır. İkincisi yapılandırılmış görüşme formu olup, öğretmen, eğitici olmayan personel, mekan ve parasal yetersizliklere ait 24 sorudan oluşmaktadır. Problem tarama listesiyle elde edilen veriler, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen nitel veriler ise okul müdürlerinin her sorun türüne ilişkin görüşleri ve bu sorun türleri ile ilişkisiz görülen cevaplar ayıklanarak kendi ifadeleriyle sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir: 1. İlköğretimin 8 yıla çıkarılmasıyla okul müdürlerinin karşılaştıkları en önemli sorun; eğitici olmayan personel (memur, hizmetli) yetersizliğidir. Bunu parasal kaynak yetersizliği, öğretmen yetersizliği, fiziki mekan yetersizliği, materyal- donanım yetersizliği ve eğitim uzmanlarına duyulan ihtiyacın artması izlemektedir.2. Okulların tamamında branş öğretmeni, memur ve hizmetli, parasal ve mekansal yetersizlikler yaşanırken, sadece bir okulda sınıf öğretmeni ihtiyacı yaşanmaktadır. 3. Okul müdürleri; branş öğretmeni yetersizliğinin çözümünde, okulunda mevcut olan branş ve sınıf öğretmenleri ile çevre okullardaki branş öğretmenlerinden görevlendirme yapmaktadırlar. 4. Okul müdürleri; memurun yapacağı işleri, okul yöneticilerinin görevleri olarak algılamaktadırlar. 5. Okul müdürleri; okullardaki hizmetli yetersizliğinin çözümünde, mevcut hizmetlileri, okul koruma derneği gelirlerinden hizmetli tutulması ve kamu kurumlarından hizmetli görevlendirilmesi yöntemlerini kullanmaktadırlar. 6. Okul müdürleri; okulların giderlerini, okul koruma derneği, eğitime katkı payı, farklı kuruluşlardan yapılan bağışlardan yararlanarak karşılamaktadırlar. 7. Okul müdürleri; okullardaki mekan yetersizliğinin çözümünde, sınıfları birleştirme, ikili öğretim, ek bina ve derslikler yapılması gibi yöntemler kullanmaktadırlar. 8. Okul müdürleri, öğretmen yetersizliğini gidermek için, okullara ihtiyaç duyulan öğretmenlerin MEB tarafından atanması ve dengesiz öğretmen dağılımının düzenlenmesi, ihtiyaca göre sınıf ve branş öğretmeninin yetiştirilmesi ve yetiştirilme sırasında yan (ek) branşların çoğaltılması ile çözülebileceğini önermektedirler. 9. Okul müdürleri; eğitici olmayan personel, parasal ve mekan yetersizliği sorunlarının, MEB tarafından gerekli kaynaklar ayrılarak çözülebileceğini düşünmektedirler. Bu çalışmada ele alınan sorun türlerinin dışında kalan sorunlar nitel ve nicel çalışmalarla incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to describe the problems encountered in the implementation of eight-year continuous compulsory elemantary education, and school principals' ways of generating solutions to these problems and to determine their recommendations about the unsolved problems. This research is a descriptive study which utilizes both qualitative and quantitative data. Research is made up of two succesive stages. In the former stage, in order to investigate the problems encountered through the implementation of eight-year elemantary education, opinions of 115 elemantary school principals, those previously were five-year elementary schools and transformed to eight-year elemantary schools, and are within the Ankara Metropolitan Area, which also constituted the population. In the latter stage, in order to investigate the problem solving ways related to inadequacy of teachers, non-teaching staff, physical space and financial resources, information gathered based on the interview from eight principals, selected each from eight districts of Ankara Metropolitan Area, which constituted the target group. Data were collected through two seperate data collection means developed by the researcher. The first one is a screening list and comprised 1 1 problem types. The second one is a structured interview form and comprised 24 items related to teacher, non-teaching staff, physical space, and financial inadequacies. Data collected through problem screening list were analyzed by means of frequency (f) and percentage (%) values. The qualitative data collected through the structured interview form. Findings obtained as a result of the research can be summarized as follows: 1- The most prominent problem principals encountered foolowind the upgrading of elemantary education to eight years was the inadequacy of non-teaching staff (officer, stuff). This problem was followed by inadequacy of resources, teachers, phsical space, material-equipment and increasing need for educational specialists.IV 2- All of the schools have experienced inadequacy of branch teacher, officer, servant, financial resorce, and physical space, while only one school had been in need for classroom teacher. 3- Principals, as a solution for the inadequacy of branch teachers, have appointed among other branch teachers and classroom teachers present in the school or among the branch teachers from the schools of neighborhood. 4- Principals have percepted the tasks of officers as being those of school administrators. 5- Principals, as solutions to the inadequacy of of servants, have alternated between the methods of using present servants, hiring servants from the parents' association and demanding servants from other public institutions. 6- School principals have afforded the schools expenses by revenues obtained fron the parents' association, from funds collected from students under the name of their contribution to education, and from donations of various institutions. 7- Principals, as solutions to the problem of physical space inadequacy, have used the methods of combined classrooms, double shift education, buildung additional classrooms or building. 8- Principals, to respond teacher needs, recommended the Ministry of National Education to appoint the needed tecahers and to arrange teacher distribution among schools, to train claroom and branch teachers in accordance with the needs, and to increase the second (additional) branches during the teacher etraining. 9- Principals suggested as a solution for non teaching staff, financial resources and physical space roblems that Ministry of National Education should allocate necessary resources. Qualitative and quantitative analyses of otherwise related problems which were not included in the problem types dealt with in this study are strongly recommended.