İnfektif endokarditin tanısında ve tedavi takibinde kardiyak manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The role of cardiac magnetic resonance imaging in the diagnosis and treatment follow-up of infective endocarditis
  1. Tez No: 986326
  2. Yazar: SEZEN ÖZGE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞİMŞEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: İnfektif endokardit (İE), kalp kapakçıkları veya endokard yüzeyinde mikroorganizmaların neden olduğu, yüksek mortalite ve morbiditeye sahip ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Günümüzde tanıda kullanılan yöntemlerin başında ekokardiyografi (EKO) gelse de, protez kapaklı hastalarda veya anatomik olarak karmaşık vakalarda EKO'nun sınırlı duyarlılığı tanı koymayı güçleştirmektedir. Son yıllarda 18F-FDG PET/BT ve kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) gibi ileri görüntüleme yöntemleri Duke/ISCVID 2023 tanı ölçütlerine dahil edilmiş, ancak kardiyak manyetik rezonans görüntülemenin (KMRG) İE'deki yeri yeterince netleşmemiştir. Bu çalışmada, İE düşünülen olgularda kontrastlı KMRG'nin tanısal performansının, standard yöntemler olan transtorasik/transözofageal ekokardiyografi (TTE/TÖE) ve 18F-FDG PET/BT ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve KMRG'nin İE tanısında ve tedavinin takibinde katkısının ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde 2015–2025 yılları arasında yürütülen prospektif ve retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, İE ön tanısıyla değerlendirilen, TTE veya TÖE yapılmış ve en az bir kez kontrastlı KMRG çekilmiş, 18 yaş üzeri 19 hasta dahil edildi. Prospektif olgularda tedavinin ikinci haftasından sonra kontrol amacıyla bir KMRG daha çekildi. KMRG incelemeleri 1.5-T sistemde EKG tetiklemeli olarak yapıldı; vejetasyon, valvüler/paravalvüler kontrast tutulumu, apse, psödoanevrizma, fistül, myokardiyal tutulum ve ödem varlığı araştırıldı. Tanı değerlendirmesi Duke/ISCVID 2023 ölçütlerine göre yapıldı, kesin ve olası İE olguları altın standart kabul edilerek TTE/TÖE ve KMRG'nin duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif öngörü değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 11'i prospektif, 8'i retrospektif olarak toplam 19 olgu dahil edildi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 56.3 ± 18 yıl olup, olguların %89'u erkekti. En sık predispozan faktör, kalp içi yabancı cisim varlığı (%32) olarak saptandı. En yaygın semptomlar halsizlik (%89), yorgunluk (%89) ve ateş (%63) idi. Duke/ISCVID 2023 ölçütlerine göre 13 olgu (%68)“kesin”, 4 olgu (%21)“olası”İE, 2 olgu ise“dışlanan”İE olarak sınıflandırıldı. TTE/TÖE'de 12 olguda (%63) infektif endokardit bulgusu saptanırken, KMRG ile 13 olguda (%68) İE ile uyumlu lezyonlar gösterildi. KMRG'nin İE tanısı koymadaki duyarlılık ve doğruluk oranlarının (%76 ve %79) TTE/TÖE'ye benzer olduğu (%71 ve %74); İE'li hastalardaki paravalvüler tutulumları belirleme konusunda TTE/TÖE'den üstün, 18F-FDG PET/BT ile benzer performans gösterdiği; vejetasyonların belirlenmesindeyse performansının TTE/TÖÖE'den daha düşük olduğu görüldü. Çalışmaya prospektif olarak alınmış dört olguda ikinci haftadan sonra yapılan kontrol KMRG'de, ilk KMRG'de belirlenmiş toplam yedi İE ile uyumlu tutulumun (valvüler, paravalvüler kontrastlanma veya vejetasyon) hepsinde regresyon belirlendi. Sonuç: İnfektif endokarditli hastaların tanısında KMRG'nin duyarlılığının ve doğruluk oranlarının TTE/TÖE ile benzer olduğu görülmüştür. KMRG, İE'li hastalardaki paravalvüler tutulumları belirleme konusunda TTE/TÖE'den üstün, 18F-FDG PET/BT ile benzer performans gösterirken vejetasyonların belirlenmesindeki performansı TTE/TÖÖE'den daha düşüktür. KMRG, iyonize radyasyon içermemesi, yüksek doku çözünürlüğü ve KBT'nin tersine dokudaki inflamatuar süreçleri apse, fistül gibi yapısal bozukluklar gelişmeden önce de gösterebilme yeteneği sayesinde, özellikle paravalvüler komplikasyonların belirlenmesinde ekokardiyografi ve KBT'nin yetersiz kaldığı durumlarda tamamlayıcı bir görüntüleme aracı olarak öne çıkabilir. İnfektif endokarditli olguların tanısında tek bir görüntüleme yönteminin yeterli olmadığı ve“çoklu görüntüleme yöntemlerinin”algoritmik bir yaklaşımla kullanımının önerildiği günümüzde, KMRG'nin de bu algoritmalar içinde yer alması, bu hastaların tanı ve tedavisine önemli katkılar sağlayabilir. KMRG, İE'de tanısal doğruluğu artırabilmesinin yanında, tedavi yanıtının objektif olarak izlenmesine de olanak tanıyabilir. KMRG'nin İE tanı ve tedavisindeki yerinin tam olarak ortaya konulabilmesi için daha homojen hasta gruplarında yapılacak ve özellikle hasta bakımına yaptığı katkıları öne çıkaracak kontrollü ek çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Infective endocarditis (IE) is a severe infection of the heart valves or endocardial surface caused by microorganisms, associated with high mortality and morbidity. Although echocardiography (ECHO) remains the cornerstone of diagnosis, its limited sensitivity in patients with prosthetic valves or complex cardiac anatomy poses diagnostic challenges. In recent years, advanced imaging modalities such as 18F-FDG PET/CT and cardiac computed tomography (CT) have been incorporated into the Duke/ISCVID 2023 diagnostic criteria; however, the role of cardiac magnetic resonance imaging (CMR) in IE remains insufficiently defined. This study aimed to evaluate the diagnostic performance of contrast-enhanced CMR in patients with suspected IE by comparing it with standard modalities—transthoracic/transesophageal echocardiography (TTE/TEE) and 18F-FDG PET/CT—and to assess the contribution of CMR to the diagnosis and treatment follow-up of IE. Materials and Methods: This research was designed as a prospective and retrospective observational study conducted at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, between 2015 and 2025. The study included 19 patients over the age of 18 who were evaluated with a preliminary diagnosis of IE, had undergone TTE or TEE, and had at least one contrast-enhanced CMR scan. In prospective cases, a follow-up CMR was performed after the second week of therapy. All CMR examinations were performed using a 1.5-T system with ECG gating. The presence of vegetations, valvular/paravalvular contrast enhancement, abscesses, pseudoaneurysms, fistulas, myocardial involvement, and edema were investigated. Diagnostic assessment was performed according to the Duke/ISCVID 2023 criteria, and definite and possible IE cases were accepted as the gold standard to calculate the sensitivity, specificity, positive, and negative predictive values of TTE/TEE and CMR. Results: A total of 19 patients were included, 11 prospectively and 8 retrospectively. The mean age of the study group was 56.3 ± 18 years, and 89% were male. The most common predisposing factor was the presence of intracardiac foreign material (32%). The most frequent symptoms were malaise (89%), fatigue (89%), and fever (63%). According to the Duke/ISCVID 2023 criteria, 13 patients (68%) were classified as“definite,”4 (21%) as“possible,”and 2 as“excluded”IE. Echocardiographic findings consistent with IE were observed in 12 patients (63%), while CMR revealed IE-compatible lesions in 13 (68%). The sensitivity and accuracy of CMR in diagnosing IE (76% and 79%, respectively) were similar to those of TTE/TEE (71% and 74%). CMR outperformed TTE/TEE and showed similar performance to 18F-FDG PET/CT in detecting paravalvular involvement, whereas its ability to detect vegetations was inferior to TTE/TEE. In four prospectively followed patients, all seven IE-compatible findings (valvular or paravalvular enhancement or vegetation) identified on initial CMR showed regression on follow-up imaging performed after the second week of treatment. Conclusion: The sensitivity and accuracy of CMR in diagnosing IE were found to be comparable to those of TTE/TEE. CMR was superior to TTE/TEE and comparable to 18F-FDG PET/CT in identifying paravalvular involvement, although it was less effective in detecting vegetations. Owing to its lack of ionizing radiation, high tissue resolution, and ability to visualize inflammatory processes before structural complications such as abscesses or fistulas develop—unlike CT—CMR stands out as a complementary imaging modality, particularly when echocardiography or CT are inconclusive in detecting paravalvular complications. As no single imaging method is sufficient for diagnosing IE, and a“multimodal imaging”algorithmic approach is currently recommended, incorporating CMR into these diagnostic algorithms may provide significant contributions to both diagnosis and treatment monitoring. Beyond improving diagnostic accuracy, CMR may also enable objective assessment of treatment response. Further controlled studies in more homogeneous patient groups are warranted to better define the role of CMR in the diagnosis and management of infective endocarditis.