Ön çapraz bağ rekonstrüksiyon cerrahisi için ultrason eşliğinde geniküler sinir bloklarının analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the analgesic efficacy of ultrasound-guided genicular nerve blocks for anterior cruciate ligament reconstruction surgery
  1. Tez No: 986327
  2. Yazar: YUSUF YÜCEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM İLKER İTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ön çapraz bağ (ÖÇB) hasarı, özellikle genç erişkinlerde sık görülmekte olup artroskopik yöntemle rekonstrüksiyon günümüzde standart cerrahi yaklaşımdır. Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda (ÖÇBR) postoperatif ağrının etkin kontrolü, erken rehabilitasyon ve fonksiyonel sonuçlar için kritik öneme sahiptir. Genellikle kronik ağrıların tedavisinde kullanılan geniküler sinir bloğunun (GSB), erken dönemde potoperatif analjezi sağlayabileceğini düşündük. Bu nedenle erken dönemde vizüel analog skala (VAS) skorlarını ve tramadol tüketimini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2 Haziran 2024-1 Aralık 2024 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından opere edilen 18-65 yaş aralığında, ASA I-II sınıfında olan ve larengeal maske (LMA) ile genel anestezi uygulanan 46 hastanın kayıtlarının retrospektif olarak taranması ve düzenlenmesi ile yapılmıştır. 5 hasta çalışma dışında bırakılmıştır. Hastalardan ÖÇBR öncesi bupivakain ile GSB uygulananlar Grup G, GSB uygulanmadan opere edilenler ise Grup K (Kontrol) şeklinde gruplandırıldı. Tüm hastaların postoperatif tramadol tüketimleri ile preoperatif ve postoperatif Vizüel Analog Skala (VAS) skorları değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada kriterlere uyan 41 hastanın verileri incelendi. Grup G' de Grup K' ye göre toplam tramadol tüketiminin istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı görüldü (p=0,0043). Postoperatif 4. saatte istirahat VAS skorunun Grup G' de anlamlı olarak daha düşük bulunduğu tespit edildi (p=0,0125). Sonuç: Sonuç olarak, ÖÇBR cerrahisinde USG eşliğinde GSB erken postoperatif dönemde VAS skorunu ve tramadol tüketimini azaltır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anterior cruciate ligament (ACL) injury is frequently encountered in young adults, and arthroscopic reconstruction has become the standard surgical approach. Effective postoperative pain control in anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR) plays a critical role in facilitating early rehabilitation and improving functional outcomes. We hypothesized that the genicular nerve block (GNB), which is generally used in the management of chronic pain, may provide effective early postoperative analgesia. Therefore, we aimed to evaluate visual analog scale (VAS) scores and tramadol consumption in the early postoperative period. Material and Method: This retrospective study was conducted at Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital. Medical records of 46 patients aged 18–65 years, classified as ASA I–II, who underwent arthroscopic ACLR under general anesthesia with a laryngeal mask (LMA) between June 2, 2024, and December 1, 2024, were reviewed. Five patients were excluded. Patients who received an ultrasound-guided GNB with bupivacaine prior to surgery were classified as Group G, while those who did not receive the block constituted the control group (Group K). Postoperative tramadol consumption and preoperative and postoperative VAS scores were evaluated for all patients. Results: Data from 41 eligible patients were analyzed. Total tramadol consumption was significantly lower in Group G compared to Group K (p=0.0043). Additionally, the postoperative 4th-hour resting VAS score was significantly lower in Group G (p=0.0125). Conclusion: In conclusion, ultrasound-guided GNB in ACLR surgery reduces VAS scores and tramadol consumption in the early postoperative period.