Farklı nanoformlu NiCo2O4 yapılarının elektriksel özelliklerinin ve elektronik aygıt olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the electrical properties and usability as an electronic device of different nanostructured NiCo2O4
  1. Tez No: 986330
  2. Yazar: ORHUN DÖŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Engineering Sciences, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, bir geçiş metal oksidi olan NiCo2O4'ün farklı nanoformlarda sentezi ile bu çeşitliliğin elektriksel özellikler ve aygıt performansı üzerindeki etkileri sistematik olarak araştırılmıştır. Sentez sürecinde hidrotermal yöntem kullanılmıştır. Hidrotermal çözeltideki nikel ve kobalt asetat öncüllerinin derişimleri sabit tutulmuştur. Buna karşılık, üre miktarı artırılarak NiCo2O4'ün ortaya çıkan yapısal düzeni kontrol edilmiştir. Hidrotermal reaksiyonla elde edilen nanoformlar kullanılarak hazırlanan pelet numunelerde kapasitans ve iletkenlik ölçümleri yapılmış ve yapısal farklılıkların elektriksel özelliklere etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, çeşitli nanoformlarda NiCo2O4 içeren Ag/ NiCo2O4/C/p-Si/Al konfigürasyonundaki heteroeklem aygıtların iletkenlik ve kapasite davranışları, nanoformlardaki yapısal değişimle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Aygıt yapısında NiCo2O4 tabakasının p-Si alt tabakaya uygun şekilde tutunmasını sağlamak amacıyla önce karbon ara tabakası termal buharlaştırma yöntemiyle kaplanmış, ardından bu tabaka üzerine hidrotermal yöntemle NiCo2O4 büyütülmüştür. Sonuç olarak, aynı malzemenin farklı nanoformlarda sergilediği elektriksel karakteristiklerin değişkenlik gösterdiği ortaya konmuş ve NiCo2O4'ün çeşitli teknolojik uygulamalarda kullanılabilme potansiyeli literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis of NiCo2O4, a transition metal oxide, in different nanoforms and the effects of this diversity on the electrical properties and device performance were systematically investigated. The hydrothermal method was employed during the synthesis process. The concentrations of nickel and cobalt acetate precursors in the hydrothermal solution were kept constant; in contrast, the amount of urea was increased to control the resulting structural arrangement of NiCo2O4. Pellet samples were prepared using the nanoforms obtained from the hydrothermal reaction, and capacitance and conductivity measurements were conducted to evaluate the influence of structural variations on the electrical properties. In addition, the conductivity and capacitance behavior of heterojunction devices with an Ag/NiCo2O4/C/p-Si/Al configuration, incorporating NiCo2O4 in different nanoforms, were examined comparatively with respect to the structural changes in these nanoforms. To ensure proper adhesion of the NiCo2O4 layer to the p-Si substrate within the device structure, a carbon interlayer was first deposited by thermal evaporation, followed by the hydrothermal growth of NiCo2O4 on this layer. Consequently, it was demonstrated that the electrical characteristics of the same material vary depending on its nanoform, and the potential applicability of NiCo2O4 in various technological fields was presented to the literature.