Design of a data acquisition (DAQ) system for nuclear instrumentation in experimental particle physics
Deneysel parçacık fiziğinde nükleer enstrümantasyon için veri toplama (DAQ) sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 986329
  2. Yazar: HİLAL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREW JOHN BEDDALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, deneysel parçacık fiziği uygulamaları için özel olarak geliştirilen, modüler ve yüksek verimli bir Veri Toplama (DAQ) sisteminin tasarımını sunmaktadır. Sistem, özellikle yüksek zaman çözünürlüğü ve veri senkronizasyonu gerektiren Resistive Plate Chamber(RPC) dedektörlerinden gelen sinyallerin doğru ve kesintisiz şekilde toplanmasını hedeflemektedir. DAQ yazılım altyapısı, CAEN zaman-sayısal dönüştürücü (TDC) ve sayısallaştırıcı modüllerini temel alan C++/ROOT tabanlı bir çekirdek ile inşa edilmiştir. Bu çekirdek, yüksek olay oranlarında veri alma ve olay yapısı oluşturma işlevlerini yerine getirirken; Python betikleri, veritabanı senkronizasyonu, cihaz yönetimi ve canlı veri işleme görevlerini üstlenmektedir. Deney konfigürasyonları ve meta veriler MySQL üzerinde, çevresel veriler ise InfluxDB üzerinde zaman serisi olarak tutulmaktadır. Sistem performansı ve dedektör durumu, MQTT ve OPC-UA protokolleri ile veri alışverişi yapılarak Grafana panelleri üzerinden görselleştirilmektedir. Henüz tam ölçekli deneysel testler yapılmamış olsa da, sistem genişletilebilirlik, dayanıklılık ve taşınabilirlik esas alınarak tasarlanmıştır. Bu çalışma, benzer DAQ sistemleri için güçlü ve esnek bir referans modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the complete design of a modular and high-performance Data Acquisition (DAQ) system intended for use in experimental particle physics, with a specific focus on Resistive Plate Chamber (RPC) detectors. The system architecture is engineered to ensure precise timing, robust data throughput, and synchronized acquisition of detector signals and environmental parameters. Developed around CAEN TDC and digitizer modules, the DAQ system features a C++/ROOT-based software core capable of high-rate waveform acquisition and event reconstruction. Supporting Python automation scripts to manage database interaction, device coordination, and real-time metrics extraction. Metadata and configuration logs are stored in MySQL, while time-series sensor data is streamed into InfluxDB for continuous monitoring. Live system performance and detector conditions are visualized using Grafana dashboards, supported by MQTT and OPC-UA communication protocols. While full-scale experimental deployment is pending, the system has been designed with extensibility, fault tolerance, and portability in mind. It serves as a scalable blueprint for future DAQ systems in both research and industrial applications.