Aile işlevleri ile ailenin sosyal, demografik ve ekonomik nitelikleri ve yaşam döngüsü arasındaki ilişkiler
Relations between family functions and social, demographic, economic characteristies and family
  1. Tez No: 98635
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇAMUR DUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Aile sosyal hizmetin her zaman odağı olmuştur; ailenin güçlü olması toplumun da güçlü olması anlamına gelir. Aileyi güçlendirecek, ihtiyaçlarını giderecek, sorunlarını çözecek yardım ve destekler sosyal hizmetin özel bir ilgi alanını oluşturmaktadır. Sosyal hizmet mesleğinin aileye yönelik görev ve müdahaleleri“aile sosyal hizmeti”olarak adlandırılmaktadır. Aile sosyal hizmetinin temel amacı, uyumlu aile ilişkilerine katkıda bulunmak, aileyi bir arada tutan bağlan kuvvetlendirmek ve aile üyelerinin kişiliklerinin sağlıklı biçimde gelişmesine ve toplumsal düzene uymalarına yardımcı olmaktır. Aile sosyal hizmetinde aile tedavi ve danışma faaliyetleri, aile hayatı eğitimi ve savunuculuk hizmetleri yer ahmaktadır. Günümüzde toplumun içinde bulunduğu hızlı ve karmaşık değişme süreci aileyi de yakından etkilemektedir. Hızlı değişim sürecinde ailenin işlevlerini yerine getirmesinde çeşitli engellemeler söz konusu olabilmektedir. Tedavi edici, eğitici ve önleyici nitelikteki sosyal hizmet program ve faaliyetlerinin planlanıp, yürütülmesinde aile işlevlerini aksatan/bozan etmenlerin bilinmesi büyük önem taşımaktadır.Konuyla ilgili çalışmalar incelendiğinde ailenin bazı yapısal ve sosyo ekonomik nitelikleri ve eşlerin demografik özellikleri ile bağlantılı etmenlerin aile işlevlerini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca ailenin gelişimsel niteliği olan aile yaşam döngüsünün ailenin işlevlerini etkileme olasılığı bulunmaktadır. Bu araştırmada ailenin sosyal-demografık, ekonomik ve gelişimsel nitelikleri ile aile işlevleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla bağımlı değişken olarak Aile Değerlendirme Ölçeğinin yedi boyutu (Problem Çözme, İletişim, Roller, Duygusal Tepki Verebilme, Gereken İlgiyi Gösterme, Davranış Kontrolü ve Genel Fonksiyonlar) en iyi tahmin edecek ailenin sosyal, demografik, ekonomik ve gelişimsel nitelikleri bulunmaya çalışılmıştır. Tarama modelinde yapılan araştırmanın örneklemini Keçiören'de ikamet eden toplam 250 evli çift oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamada ailenin ve eşlerin sosyal, demografik ve ekonomik nitelikleri ile ailenin yaşam döngüsünü belirlemekIll üzere Hane Halkı Bilgi Formu, Erkek ve Kadın Görüşme Formları; aile işlevlerini değerlendirmek için de yedi alt boyuttan oluşan Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi süreci şu şekilde gelişmiştir: Öncelikle bağımlı değişkenle bağımsız değişkenler arasındaki ikili sorgulamalar incelenmiştir. Yapılan ikili sorgulamalarda ADÖ'nün Problem Çözme, İletişim, Roller ve Davranış Kontrolü alt işlevlerinin, ailenin ekonomik nitelikleri ile ilgili değişkenler (kadının sosyal güvence durumu, ailenin borçlama durumu, gelirin yeterli olma durumu, aylık harcama miktarı) ile, Gereken İlgiyi Gösterme, Duygusal Tepki Verebilme ve Genel Fonksiyonlar boyutlarının da ailenin sosyal ve demografik nitelikleri ile ilgili değişkenlerle (kadımn ve ailenin göç yaşama durumu, kadının evlilikten memnun olma durumu, ailede kronik hastanın olma durumu, eşlerin ayrılık yaşama durumu, eşlerin evlenme biçimi) ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bunun sonucunda bağımlı değişkenle ilişkili olduğu belirlenmiş değişkenlerin kendi aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Lamda, Sperman' m Mertebeler ve Pearson'un Korelasyon Katsayıları ile yapılan incelemeler sonucunda çözümlemeye alınması uygun görülen bağımsız değişkenlerle geriye doğru seçim yöntemi ile regresyon çözümlemesi yapılmıştır. Aile Değerlendirme Ölçeğinin yedi boyutu için yapılan regresyon çözümlemeleri sonucunda her boyut için en iyi tahmin edici değişkenler belirlenmiştir. Yedi modelde en sık tekrarlanan bağımsız değişkenler kadın ve erkeğin evlilikten memnun olma durumları, eşlerin ayrı yaşama durumu, ailede kronik hastanın bulunması, kadının sosyal güvencesinin olmaması, gelirin yeterli olmaması ve ailenin sık borçlanması değişkenleridir. ADÖ'nün yedi alt işlevine ilişkin regresyon modelinde yer alan bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkendeki değişimi açıklama düzeyi %9- 27 arasında değişmektedir. Çalışma, bulgular ışığında sosyal hizmet kurumlan ve sosyal hizmet uzmanları tarafından uygulamada öncelik ve önem verilmesi gereken aile nitelikleri ve konuyla ilgili araştırma önerileriyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Family has been the focus of social work; powerful family means powerful society. Help and supports to make family powerful, to solve their problems to provide their needs are the special interests of the social work. Tasks and interventions of the social work towards family called“Family Social Work”. Family social work aims to make contributions to harmonious family relations, chance the familial ties, to help the family members to hare healthy personality and to help them to the society. Family treatment and counseling activities; family life education and advocacy take place in family social work. Complex and rapid changing process of the society effects the family closely. Various difficulties inhibits the healthy family functions it is very important to know the factors that impede or hinder the family treatments, in order to plan and execute the therapeutic, educational and preventive social work programs and activities. As the studies examined, it is possible to think that some structural and socio-economic characteristics of the family and demographic characteristics of the spouses effects the family functions. Also, family life cycle -developmental characteristics of the family- has effects on the family functions. With this study, relations between social, demographic, economic and developmental characteristics of the family and family functions were examined. With this aim, in order to estimate the impact of the social, demographic, economic and developmental characteristics of the family on the dependent variable, seven dimension of the Family Assessment Device (Problem Solving, Communication, Roles, Affective Responsiveness, Affective Involvement, Behavior Control and General Functions) were examined. This survey comprise 250 married couples that were living in Keçiören region of Ankara. Data were collected with the Household Information Form, Men and Women Information Form. These instruments have questions about social, demographic, economical characteristics of the families' and couples. In order to assess the family functions, Family Assessment Device were used.The analysis process of the data were given below: First dual relations examined between dependent and independent variables. With this process it is determined that Problem Solving, Communication, Roles and Behavior Control subscales of the FAD related with some economic characteristics (social security of the women, becoming indebted, income insufficiency, monthly expenditure) of the family, also it is determined that affective responsiveness, affective responsiveness and general functions subscales of the FAD related with the social and demographic characteristics (migration of the women and the family, marital satisfaction of the women, chronic patient in the family, separation experience of the spouses and marriage styles of the spouses) of the family. As a result, it is examined the relations within the variables that are related with the dependent variables. Multiple linear regression model was used with the backward method on the independent variables as a result of the Lambda, Spearnan's and Pearson Correlation's analysis. As a result of the regression analysis, best estimator variables were determined. Most frequent variables on the seven model were marital satisfaction of the women and men, separation experience of the spouses, chronic patient in the family, social security of the women, income insufficiency and becoming indebted. Explanation level of the independent variables that took place on regression model, on the dependent variables changes between 9-27%. This study terminates with the suggestions and the family characteristics that must be given priority and importance by the social service institutions social workers.