Biyolojik olarak sentezlenen go: Se nanopartikülünün Kongo Kırmızısı boyası üzerindeki fotokatalitik indirgenmesinin incelenmesi
Investigation of photocatalytic reduction of biologically synthesized go: Se nanoparticles on Congo Red Dye
  1. Tez No: 986353
  2. Yazar: FATMAGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KUNDAKÇI, PROF. DR. MURAT ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma GO:Se nanopartikülünün biyolojik yaklaşım ile sentezini ve katalitik indirgenme performansını inceleyerek bu nanopartikülünün çok yönlü kullanım potansiyelini ortaya koymayı hedeflemektedir. Yöntem: Çalışmada hedeflenen nanopartikül öncelikle mikrobiyal sentez yöntemi kullanılarak sentezlenmiş olup daha sonra sentezlenen malzemenin karakteristik özelliklerini belirlemek için Enerji Dağılımlı X-ışını (EDX), Transmisyon Elektron Miksroskobu (TEM) ve X-Işını Kırınımı (XRD) yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca sentezlenen hedef nanopartikül Kongo kırmızısı boyasının indirgenmesinde katalizör olarak kullanılıp karanlık, sarı ışık ve UV ışığı altında fotokatalitik indirgeme performansı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmalar sonucunda biyolojik olarak sentezlenen GO:Se nanopartikülünün XRD desenine göre GO tabakalarının amorf doğası ile Se nanopartiküllerinin kristalin fazları bir arada bulunduğu, kompozit yapı hibrit bir kristalin–amorf karakter sergilediği belirlenmiş olup EDX analizi, TEM görüntüsüyle birlikte, malzemenizin hem yapısal hem de kimyasal olarak beklenen GO:Se nanoparçacıkları olduğunu doğrulamıştır. Ayrıca farklı deneysel koşullar altında hedef boyar madde olan Kongo kırmızısı üzerinde GO:Se'nin katalitik indirgenmesi incelenmiş ve önemli bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. UV ışık altındaki koşullarda yaklaşık %59 indirgeme verimi kaydedilmiş olup bu durum GO:Se'nin yüzeyinde gerçekleşen fotokatalitik aktivitenin rolünü ortaya koymuştur. Sonuç: Bu çalışmada elde edilen bulgular ışığında sentezlenen GO:Se nanopartikülünün Kongo kırmızısı boyası üzerindeki katalitik indirgenmesi etkinliği belirlenmiş ve malzemenin çevre dostu bir arıtım yöntemi olarak kullanılabileceği ortaya koyulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda UV ışık altındaki koşullarda nanokompozitin yüksek fotokatalitik aktivite sergilediği gözlemlenmemiştir. Kongo kırmızısı boyasının yapısal özelliklerine bağlı olarak indirgenme verimi diğer endüstriyel atık boyaların giderimi için sürdürülebilir ve etkili alternatif bir malzeme olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to reveal the versatile use potential of this nanoparticle by examining the synthesis and catalytic reduction performance of the GO:Se nanoparticle with a biological approach. Method: In the study, the targeted nanoparticle was first synthesized using the microbial synthesis method, and then Energy Dispersive X-ray (EDX), Transmission Electron Mixroscope (TEM) and X-Ray Diffraction (XRD) methods were used to determine the characteristic properties of the synthesized material. In addition, the synthesized target nanoparticle was used as a catalyst for the reduction of Congo red dye, and its photocatalytic reduction performance under dark, yellow light, and UV light was evaluated. Findings: As a result of the studies, it was determined that the amorphous nature of the GO layers and the crystalline phases of the Se nanoparticles coexisted according to the XRD design of the biologically synthesized GO:Se nanoparticle, and the composite structure exhibited a hybrid crystalline-amorphous character. He confirmed that it was. In addition, the catalytic reduction of GO:Se on the target dyestuff Congo red under different experimental conditions was examined and it was determined that it has a significant potential. A reduction efficiency of approximately 59% was recorded under UV light, demonstrating the role of photocatalytic activity on the surface of GO:Se. Results: In the light of the findings obtained in this study, the catalytic reduction efficiency of the synthesized GO:Se nanoparticle on Congo red dye was determined and it was revealed that the material could be used as an environmentally friendly treatment method. As a result of the experiments, it was not observed that the nanocomposite exhibited high photocatalytic activity under UV light conditions. The reduction efficiency of Congo red dye, depending on its structural properties, has shown that it can be considered as a sustainable and effective alternative material for the removal of other industrial waste dyes.