Karaciğer kanserlerine karşı kurkuminoit ilaç adaylarının moleküler kenetleme yöntemiyle seçilimi, HepG2 hücre hattı üzerine anti kanser etkilerinin araştırılması ve biyogüvenilirliklerinin belirlenmesi
Selection of curcuminoid drug candidates against liver cancer using molecular docking method, investigation of their anti-cancerous effects on HepG2 cell line and determination of their biosafety
  1. Tez No: 986358
  2. Yazar: HAFSA DAHIR KHALIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyoloji, Biotechnology, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, kurkumin ile karşılaştırıldığında üstün biyolojik aktiviteye ve azaltılmış toksisiteye sahip, özellikle karaciğer kanserlerini hedefleyen yeni kurkuminoit bileşiklerinin geliştirilmesidir. Yöntem: Kurkumin, yeni türevlerin tasarlanması ve optimize edilmiş sentez yolları ile sentezlenmesi için öncü bileşik olarak kullanılmıştır. Bu türevlerin, karaciğer kanseri rol oynayan başlıca onkojenik proteinlerle olan bağlanma afinitelerini değerlendirmek amacıyla moleküler docking yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca, HepG2 (karaciğer) hücre hattına karşı in vitro sitotoksisite testleri gerçekleştirilmiş ve seçicilik belirlenmiştir. Düşük toksisite profillerini doğrulamak amacıyla ön biyogüvenlik değerlendirmeleri de yapılmıştır. Bulgular: Elde edilen sonuçlar, yeni sentezlenen kurkuminoit türevlerinin, hedef proteinlere kurkumin'e kıyasla daha yüksek bağlanma afiniteleri sergilediğini ortaya koymuştur. Bazı türevler, normal hücrelere karşı daha düşük sitotoksisite ile anlamlı antikanser aktivite göstermiş, bu da umut verici bir terapötik pencereyi işaret etmiştir. Sonuç: Bulgular, bu türevlerin karaciğer kanseri hedefleyen, daha güvenli ve daha etkili antikanser ajanlar olma potansiyelini vurgulamaktadır. Daha ileri in vivo doğrulama çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This dissertation aims to develop novel curcuminoid compounds with superior bioactivity and reduced toxicity compared to curcumin, specifically targeting liver cancer. Method: Curcumin was used as a lead compound to design and synthesize new derivatives through optimized synthetic pathways. The molecular docking approach was employed to evaluate these derivatives' binding affinities with key oncogenic proteins involved in liver cancer. In vitro cytotoxicity assays were conducted on HepG2 (liver) cancer cell line to determine selectivity. Preliminary biosafety assessments were also performed to ensure low toxicity profiles. Findings: The results revealed that the newly synthesized curcuminoid derivatives exhibit enhanced binding affinities to target proteins compared to curcumin. Several derivatives demonstrated significant anticancer activity with lower cytotoxicity towards healthy cells, indicating a promising therapeutic window. Results: The findings highlight the potential of these derivatives as safer and more effective anticancer agents targeting liver cancer. Further in vivo validation studies are warranted.