Midye kabuğu katkılı kil zeminin mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the engineering properties of clay soil with mussel shell additive
- Tez No: 986357
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Dünyada ve Ülkemizde tüketimi çok olan midye ürününün kabuğu atık olarak meydana çıkmaktadır. Çalışma kapsamında midye kabuğunun öğütülüp, katkı malzemesi olarak kil zeminin bazı mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesinde kullanılabilirliği bir seri laboratuvar deneyleri ile araştırılmıştır. Midye kabuğunun öğütülerek zeminde kullanılabilmesi durumunda, çevrede atıl halde bulunan atık miktarı azalacak ve çevreye verilen zararın da azaltılması yönünde rol oynayacaktır. Yöntem: Midye kabuklarından öğütülerek kullanıma hazır hale getirilen katkı malzemesi, kil zemine ağırlığının %10, %20, %30, %50 oranlarında karıştırılarak numuneler hazırlanmış ve katkısız olarak hazırlanan kil zemin numunesi ile kıyaslama yapılmıştır. Kıyaslama işleminde sadece midye kabuğu ile hazırlanmış olan, %100 midye kabuğu numuneleri de kullanılmıştır. Optimum su muhtevalarında hazırlanan numuneler üzerinde; serbest basınç, geçirimlilik ve kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Bulgular: Kil numunesine göre serbest basınç mukavemet değeri %10 ve %20 katkılı numunelerde artmış, %30 ve %50 katkılı numunelerde azalmıştır. %100 midye kabuğu serbest basınç mukavemet değerinde en düşük değeri almıştır. Zemine ait geçirimlilik deneyinde, midye kabuğu eklendikçe geçirimlilik katsayısının arttığı ve %100 midye kabuğu numunesinde en yüksek değeri aldığı tespit edilmiştir. Kayma mukavemeti parametrelerinden kohezyon değerinin %30 katkı numunesine kadar arttığı, daha yüksek katkı oranında ise düşüş gösterdiği, içsel sürtünme açısı değerinin ise katkı oranı arttıkça sürekli düşüş gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Bir mühendislik malzemesi olarak ele alınan midye kabuğunun geoteknik uygulamalarında kullanımının faydalı olabileceği değerlendirilmiştir. Midye kabuğunun katkı malzemesi olarak kullanılmasının çevreye de fayda sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The shells of mussels, which are widely consumed both worldwide and in our country, are generated as waste material. Within the scope of this study, the usability of ground mussel shell as an additive material for improving certain engineering properties of clay soil was investigated through a series of laboratory tests. The use of ground mussel shell in soil applications is expected to reduce the amount of waste accumulated in the environment and indirectly play a role in reducing environmental damage. Method: The additive material obtained by grinding mussel shells to make them ready for use was mixed with clay soil at proportions of 10%, 20%, 30%, and 50% by weight, and test specimens were prepared. Comparisons were made with clay soil specimens prepared without any additive. In addition, specimens consisting solely of mussel shell (100% mussel shell) were also included in the comparison. Unconfined compression, permeability, and direct shear tests were conducted on the specimens prepared at their optimum moisture contents. Findings: Compared to the clay soil specimen, the unconfined compressive strength increased in the specimens with 10% and 20% additive contents, while it decreased in the specimens with 30% and 50% additive contents. The specimen consisting of 100% mussel shell exhibited the lowest unconfined compressive strength value. According to the results of the permeability test, the hydraulic conductivity of the soil increased with increasing mussel shell content, reaching its highest value in the specimen composed of 100% mussel shell. Among the shear strength parameters, the cohesion value increased up to the specimen with 30% additive content and then decreased at higher additive ratios, whereas the internal friction angle continuously decreased as the additive content increased. Results: Mussel shells, considered as an engineering material, may have benefits in geotechnical applications. It was concluded that the use of mussel shells as an additive material could provide environmental benefits.