Taşkın tekerrür debilerinin uygun istatistiksel ve sentetik yöntemlerle hesaplanarak karşılaştırılması ve Mandalık Çayı havzası örneği
Comparison of flood repetition flows calculated using appropriate statistical and synthetic methods: The case of the Mandalik Creek basin
  1. Tez No: 986368
  2. Yazar: UFUK KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesinde Ağrı ili sınırları içerisinde bulunan ve Murat Nehri'ne mansaplanan altı adet akarsuyun yer aldığı bir bölgede, veri gözlem sayısının istatistiksel değerlendirme için yeterli olduğu D21A141 Yapılıköy Akım Gözlem İstasyonu (AGİ) için dört farklı yöntemle taşkın tekerrür debileri hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu araştırma seçili bir çalışma alanında taşkın tekerrür debilerinin hesaplanmasında kullanılan farklı yöntemlerin hangisinin daha uygun ve güvenilir sonuçlar verdiğini gözlemlemek açısından faydalı olacaktır. Yöntem: D21A141 AGİ'ye ait taşkın tekerrür debilerini hesaplayabilmek için istatistiksel ve sentetik yöntemler kullanılmıştır. Bunlar Noktasal Taşkın Frekans Analizi (NTFA) ve Bölgesel Taşkın Frekans Analizi (BTFA) ile Mockus ve DSİ Sentetik yöntemleridir. Bulgular: Çalışmada istatistiksel yöntemlerden olan Noktasal Taşkın Frekans Analizi ve Bölgesel Taşkın Frekans Analizi ile sentetik yöntemlerden olan Mockus ve DSİ Sentetik yöntemleri kullanılarak Q2, Q5, Q10, Q25, Q50, Q100, Q500, Q1000 taşkın tekerrür debileri hesaplanmıştır. Noktasal Taşkın Frekans Analizi ile elde edilen değerler Q2 istisna olmak kaydıyla diğer yöntemlere kıyasla genel olarak daha düşük çıkmış, buna karşın Bölgesel Taşkın Frekans Analizi sonuçları Q500 ve Q1000 dışında tüm taşkın tekerrür debilerinde en yüksek değerleri vermiştir. Bu iki değeri ise yalnızca Mockus yöntemi ile elde edilen değerler geçmiş, öte yandan DSİ Sentetik yöntemiyle hesaplanan değerler diğer yöntemlerin ortalamasına yakın sonuçlar vermiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda, Bölgesel Taşkın Frekans Analizinin komşu havzalardaki verileri kullanarak daha güvenilir ve dengeli sonuçlar sunduğu gözlemlenmiştir. Mockus ve DSİ Sentetik yöntemleri sentetik yapılarına rağmen Bölgesel Taşkın Frekans Analizi ile uyumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Noktasal Taşkın Frekans Analizi ise özellikle yüksek tekerrür periyodlarında düşük değerler üretmiş, ayrıca bu yöntemle elde edilen sonuçların diğer üç yöntemden ayrıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, flood recurrence discharges were calculated for the D21A141 Yapılıköy Streamflow Observation Station (SFO), located within the borders of Ağrı province in the Eastern Anatolia Region and discharging into the Murat River, using four different methods in an area containing six streams, where the number of data observations was sufficient for statistical evaluation. The results obtained were then compared. This research will be beneficial in observing which of the different methods used to calculate flood recurrence discharges in a selected study area yields more suitable and reliable results. Method: Statistical and synthetic methods were used to calculate the flood recurrence discharges for D21A141 AGİ. These are the Flood Frequency Analysis (NTFA) and Regional Flood Frequency Analysis (BTFA) methods, as well as the Mockus and DSI synthetic methods. Findings: In the study, flood repetition flows of Q2, Q5, Q10, Q25, Q50, Q100, Q500, Q1000 were calculated using statistical methods such as FFA and RFFA and synthetic methods such as Mockus Method and DSI Synthetic Method. The values obtained with FFA were generally lower than the other methods with the exception of Q2, whereas RFFA results gave the highest values for all flood repetition flows except Q500 and Q1000. These two values were exceeded only by the values obtained with the Mockus method, while the values calculated with the DSI Synthetic method gave results close to the average of the other methods. Result: As a result of the study, it was observed that RFFA provided more reliable and balanced results using data from side basins. It has been determined that Mockus and DSI Synthetic methods give results compatible with RFFA despite their synthetic structures. FFA produced low values especially in high recurrence periods, and it was observed that the results obtained with this method differed from the other three methods.