Çarpık dağılımlarda kümülatif toplam kontrol kartları
Cumulative sum control charts in skewed distributions
- Tez No: 986377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN EDA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Kalite yönetimi, tarihsel süreç içerisinde nihai ürünün denetimine odaklanan yaklaşımlardan, üretim sürecinin tamamına entegre edilen ve sürekli iyileştirmeyi esas alan sistematik modellere evrilmiştir. Bu gelişime paralel olarak, endüstriyel süreçlerde sıkça karşılaşılan, birçok üretim ve hizmet sürecinin doğası gereği çarpıklık özelliği gösteren ve normal dağılmayan verilerde ortaya çıkan küçük kaymaların tespit edilebilmesi için istatistiksel kalite kontrol süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çeşitli yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu tezde, normal dağılmayan ve çarpık dağılım gösteren verilerdeki küçük kaymaların tespit edilmesinde kullanılan kümülatif toplam (CUSUM) kontrol kartları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, incelenen kalite karakteristiğinin çarpıklık özelliğini yansıtan lognormal, gama ve Weibull dağılımları kullanılmaktadır. Literatürde çarpık dağılımlı süreçlerde asimetrik kontrol limitlerinin elde edilmesinde kullanılan Ağırlıklı Varyans (AV) ve Düzeltilmiş Çarpıklık (DÇ) yöntemleri, bu tez çalışmasında ilk kez CUSUM kontrol kartlarına uyarlanmıştır. AV ve DÇ yöntemlerine dayalı olarak önerilen CUSUM kontrol kartlarının performansları, klasik CUSUM kontrol kartları ve Ağırlıklı Standart Sapma (ASS) yöntemine dayalı CUSUM kontrol kartlarıyla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar, farklı çarpıklık derecelerine ve rasyonel alt grup büyüklüklerine sahip lognormal, gama ve Weibull dağılımlarından türetilen veriler üzerinde gerçekleştirilen Monte Carlo simülasyonlarından elde edilen 1. tip hata olasılıkları kullanılarak yapılmıştır. Simülasyon sonuçları, AV-CUSUM ve DÇ-CUSUM kontrol kartlarının, hedeflenen 1. tip hata olasılığı olan 0,0027 değerine genellikle daha yakın sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Quality management has evolved over time from approaches focusing on the inspection of the final product to systematic models that are integrated into the entire production process and based on continuous improvement. In parallel with this development, various new methods have been proposed to improve statistical quality control processes in order to detect small shifts in data that are often encountered in industrial processes, which, by their nature, exhibit skewness and deviate from normality. In this thesis, cumulative sum (CUSUM) control charts, which are used to detect small shifts in non-normal and skewed data, are examined in detail. For this purpose, lognormal, gamma, and Weibull distributions, which reflect the skewness characteristic of the quality variable under study, were employed. In the literature, Weighted Variance (WV) and Adjusted Skewness (AS) methods are commonly used to obtain asymmetric control limits in skewed processes; however, in this thesis, they were adapted to CUSUM control charts for the first time. The performances of the proposed CUSUM control charts based on the WV and AS methods were compared with those of the classical CUSUM control charts and the Weighted Standard Deviation (WSD) method based CUSUM control charts. The comparisons were conducted using Type I error probabilities obtained from Monte Carlo simulations performed on data generated from lognormal, gamma, and Weibull distributions with varying degrees of skewness and rational subgroup sizes. The simulation results demonstrated that WV-CUSUM and DÇ-CUSUM control charts generally provided results closer to the targeted Type I error probability of 0,0027.