Yüzey organizasyonu ve plan açısından yazıt konulu resim dizisi
The series of paintings on subject of inscription in terms of surface organization and plane
- Tez No: 98642
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Resim sözsüz anlatımın temelidir. Mağara duvarındaki av sahneleri insanlık tarihin ilk görsel belgeleridir. Gündelik yaşamın gereklerine hizmet eden yazı, dil ve düşünceyi kişiden kişeye, kuşaktan kuşağa iletir. 'Yazıt'sa, anımsatma amacıyla veya bir anı değeri taşıyan bir metnin taş ya da metal gibi yüzeylerde yazılmasıy la oluşan küçük anıttır. Yazıyla, girintili ve çıkıntılı bir şekilde yüzeyleri çeşitli motiflerle biçimlendirilen bu yazıtların formları resim serisinin oluşmasında öz ve biçim açısından çıkış kaynağı olmuştur. Resim sanatı, renklendiriciler aracılığıyla bir bütünü oluşturma işlemlerini içerir. Yazıt formları, resimlerin oluşumuna biçimsel olarak kaynaklık etmişlerdir. Tabletlerden yola çıkışla yapılan çalışmalarda, katmanlar halinde boya hamuru kullanarak resimde dış espas yaratılma yoluna gidilmiştir. Yer yer boya kazınarak ya da henüz kurumadan üzerine fırça ile müdahale edilerek, yazısal formlar eklenerek resmin bütünlüğü oluşturulmaya çalışılmıştır. Biçimlerin en aza indirgendiği tek renkli resimler yapılma yoluna gidilerek resimlerde dramatik bir etki yaratılmak istenmiştir. Resim yüzeyinde, renk, çizgi, doku, büyüklük-küçüklük, azlık-çokluk gibi öğelerle plan ve espas ilişkileri aranmıştır. Konu doğrultusundaki öz ve biçim arayışları resimsel bir dilin geliştirilmesi için önemli bir araç olmuştur.
Özet (Çeviri)
Painting is the basic expression of ideas without word. Cave paintings are the first visual document of human history. Writing which serve to daily life's needs, transports language and ideas from one person to another, from one generation to another one. Inscription is small monument, carved into something made of stone or metal for remembering of past sensations, events and thoughts. Inscription forms which have irregular, rough, textural qualities, motifs and signs on their surfaces have made an important source for the creation of these series of painting studies. Art of painting includes process of producing whole by the way of using colour. Inscription forms are the main source of producing paintings for their formal quality such as shape, texture and size. The painting works which were directly influenced by the Tablets, painted by the layers of paints. In these works outer space were created as well. On the surface of these works, paints were scripted and carved. Before the paint was dried, line, script, signs, colour and tones were combined by the brush. Dramatic impression was produced by using simple forms and monochrome colour. Compositional elements were searched such as colour, line, texture, bigness-smallness and majority-minority on the painting surfaces. Exploration of content and form of the paintings works beyond subject was an important vehicle for development of the pictorial language.