Aile ve çevre özellikleri açısından Gaziantep sokak çocukları
The Characteristics of the family and the neigbourhood of the street children of Gaziantep
  1. Tez No: 98643
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖVERCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Bu araştırma, temel olarak Gaziantep'teki sokak çocuklarının aile ve çevre özelliklerini inceleyerek, sokak çocukları şemsiye kavramı altında yer alan değişik sokak çocuğu grupları arasında aile,yaşanılan çevre ve özellikleri bakımından bir farklılık olup olmadığını betimsel yollarla belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada 4 grup çocuktan (sokakta çalışan çocuklar, sokaktaki çocuklar, sokağın çocukları ve sokakta çalışıp evden kaçma deneyimi olan çocuklar) ve ailelerinden sosyo-demografik özellikleri, ailenin yaşadığı çevrenin özellikleri, ailenin komşu ve akraba gibi sosyal destek ve referans sistemleriyle ilişkileri, ailede çocuğa ve eğitime verilen değer, ailenin sokak çocuk ilişkisine bakış açısı ve aile içi bazı ilişkileri içeren veriler toplanmıştır. Araştırmadan ortaya çıkan sonuçlara göre gerek çocukların gerekse de ailelerin sosyo-demografik özelliklerinde çok belirgin farklar ortaya çıkmamıştır. Ancak, bu aile ve çocukların hepsi benzer sosyal ve ekonomik koşullarda yaşıyor olmalarına rağmen sokakta yaşam deneyimi olmuş, halen olan ve evden kısa yada uzun süreli uzak yaşamış, bir kaç kez evden kaçmış olup aile bağlan oldukça güçlü görünen çocukların ailelerinde ve kendilerinde bazı kriterler bakımından durumun daha da kötü olduğu yönünde ip uçları veren bulgular elde edilmiştir. Örneğin, okula gitmeme ya da ilkokul terketme oranlan söz konusu çocuklarda“sokakta çalışan çocuklardan”daha fazladır. Bu çocuklann ailelerinin geleneksel sosyal destek sistemleriyle ilişkileri“sokakta çalışan çocuklann”ailelerine nazaran daha zayıf özellikler göstermekte, yine bu ailelerde Gaziantep'in yerlisi olma ve kentte daha uzun süreler kalmış olma gibi olguların“sokakta çalışan çocuklann”ailelerinden oransal olarak daha fazla olduğu göze çarpmış, bu ise, bu ailelerde süreklilik (kroniklik) kazanmış sosyo ekonomik, kültürel sorunlann var olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Yine bu ailelerde, aile içi bazı ilişkilerin“sokakta çalışan çocuklann”ailelerinden daha zayıf özellikler gösterdiği yönünde ip uçlan elde edilmiştir. Bütün bunlar özellikle evden kaçma ve sokakta yaşam deneyimi olan çocuklar açısından istismar ve ekonomi kadar aile içi grup dinamiği, ailenin sosyal yalnızlık derecesi gibi sosyal psikolojik konulann da bu grup çocuklar açısından araştınlmaya değer konular olduğunu işaret etmektedir. Bu araştırmada ortaya çıkan en belirgin sonuçlardan birisi kadına yönelik aynmcı sosyo-kültürel değerlerin halen çok ağır bir biçimde var olduğudur. Çocuğunve ailenin hayatında oldukça önemli bir yere sahip annelerin büyük bir çoğunluğu eğitim yönünden cahil bırakılmışlardır. Buna rağmen, kadınların önemli bir oranı yaptıkları mevsimlik işlerle aile gelirine katıda bulunabilmektedirler. Eğitim sorunları ve çalışma zorunluluğu ise, bu ailelerde salt sokakta olan çocukların bir sorunu olmayıp genel olarak tüm aileyi etkileyen bir durumdur. Bu ailelerde sokak çocuklarıyla birlikte okul sisteminden kopmuş; çalışarak aile gelirine katkıda bulunan başka çocuklar da vardır. Bu ise, söz konusu sorunun sokak çocukları kapsamına giremeyecek kadar büyük boyutta olduğuna işaret etmektedir. Baba işsizliği, işinin düzensizliği ya da gelirinin azlığı ve yine eğitim seviyesinin düşüklüğü Türkiye'de yapılmış diğer araştırmalarda olduğu gibi bu araştırmada da ortaya çıkan bir başka sonuçtur. Bu durum, çocuğun aileye gelir sağladığı ve babanın işsiz olduğu bir durumda, istismarın olmadığı hallerde bile babanın otorite ve çocuğu kontrolünü yitirmesine ve aile-çocuk ilişkisinin zedelemesine, bu zedelenme de istismara yol açmayla çocukları sokağa itebilecek özellikler taşımaktadır. Bu araştırma açısından en önemli belki pek çok insan tarafindan araştırılmadan da bilinen ama yine de araştırılıp kayda geçirilmiş olması gereken sonuçlarından biri de söz konusu insanların ve çevrelerinin ekonomik olduğu kadar ve belki de ondan daha çok sosyal, kültürel ve eğitsel hizmet yoksulluğu içinde olduklarıdır. Bu gün en çok da oralarda olması gereken modern sosyal hizmetlerin hiç birisinin bu insanlara ulaştırılmamış olması, sosyal gelişim ve sorunlarımızın kendi kaderine terk edilmiş olmasının bir kanıtıdır. Bu durumda asıl araştırılması gereken sokak çocukları sorununun nedenlerinden çok“neden ve nasıl daha çok sokak çocuğunun olmadığı”da olabilir. Bu noktada bu çevrelerde kendiliğinden oluşmuş olumsuz çocuk kültürü öğeleri ile çocuklara yönelik hizmetlerin neredeyse hiç olmayışı ekonomik faktörleri de aşıp çocuk işçiliği ve sokak çocukları sorununa yol açabilecek niteliktedir. Çocuk okula girmiyorsa ya da okul zamanlan dışında evde ve sokakta onu oyalayarak psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak olanaklar yoksa; onu başka yerlerde arayacaktır. Burası da büyük bir ihtimalle kent sokakları olabileceği gibi aslında semt sokakları da kent sokaklarından daha az tehlikeli olmayıp, bu anlamda çocukları nereden kurtarmak gerektiği de bu araştırma sonuçlarına göre tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study focused on mainly the families and the near neighbourhood of different group of street children in Gaziantep. The main goal was to compare all the data collected from the children and the families to learn if there is any differences between those families regarding their children's relation to the street. We have tried to use UNICEF's definition to group the children, which puts the street children into three categories depending on their degree of family contact. It was difficult to adapt UNICEF's categorisation wholly so that we added up a different group of children to this categories; those are“the street working children”,“the children on the street”,“the children of the street”and the one we added up is“the street working children who has running away background but also has very strong family contact and stays at home”. The data collected from the children and the families covers: Their socio- demographically status, their near neighbourhoods; looking for what are there for them socially, culturally, educationally and recreationally also the condition of the families relationship to their neighbours, relatives and the other social support systems. Finally, the data covers the parents' values about their children and their education and being on the streets also, the relationship of the family members to each others. This was a scanning study conducted over 164 families and 168 children using a questionnaire, the data over socio-demographically characteristics obtained mainly form the children both about the families and the children themselves, all the other information collected through the parents. The findings of this study suggest that although there are some small degree of differences among the groups of children, the parents of street children do not differ regarding their socio-economical, cultural, educational, financial and occupational status. The woman and the girls are the worst victims of this extremely difficult circumstances together with the street children. Most of the mothers are illiterate, there is a strong sex discrimination culture among the families against women. Although it's not accepted as a work what they do, more than half of the mothers contribute to family economy doing some seasonal work. Illiteracy, school dropping, becoming out of the educational system in a early age are very high among the street children but, these are higher with in the,“the children on the street”and“the street working children who has running away background”groups. StreetIV Children ages range between 5 to 22 but 70.2 % are between the ages of 10-14 also, in this age group majority are the street working children and when we go down and up from this age group working on the street decreases. 57.4 % work 8-11 hours and 28.1 % work 12 or more hours which are illegal. There is almost nothing with in the neighbourhood to keep children away from the city centre, although they did not have to work and earn money, they still would have gone to the city centre to look for excitement and play because, there is no special socio-educational or play provision for children, even, no safe empty space to play where they live. In this condition, when they drop out of the school system the work becomes a necessity to control children besides bad economical condition. There is also a strong child culture with in the neighbourhood which can affect children badly and force them to work. In some situation it is not clear where to keep children away, from the city centre or from the neighbourhood so many children work in those neighbourhood which could force the children indirectly (through peer group pressure) on its own as well as economical problems. Education problems and the work necessity are not the only problems of the street children, it's a family wide and neighbourhood problems where they live. There are as much children as street children as who have to work or out of the school both with in the family and neighbourhood. Most of the fathers haven't got a regular or sufficient income so that they can't provide every things economically with out of children's and women's economical participation. There is almost no state benefit nor income support or proper job opportunities or occupational training etc. its seem like the big social economical, cultural and educational problems are left on their own fate, also there aren't almost any social projects or services provided by the governmental or the volunteer organisations with in the areas where these people live, for many social, economical and psychological problems these people left to rely on the traditional social support system which is becoming less and less useful, because of the economical stress and alienation. According to our finding the families of the children on the street and the children working on the street who have running away background seems like, they do have less traditional social support as well, comparing to the street working children which is very thought provoking about social isolation and the behaviour of running away from home among that group of the street children.