Uluslararası fuarların ihracat performansı üzerindeki etkileri: Yazılım/bilişim sektörü
The effects of international fairs on export performance: Software/it sector
  1. Tez No: 986440
  2. Yazar: SENA YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Fuarlar, geçmiş yıllardan itibaren dünyada ihracatı artırmak, yeni ürünleri tanıtmak, profesyonel iş ortaklıkları kurmak ve maddi açıdan gelir getirme amacı ile ticari bir ortam sunmaktadır. Türkiye'de ise Osmanlı zamanında“panayır”olarak başlayan fuar serüveni bugünlerde yerini fuar organizasyonu adı altında ayrı bir sektörde yerini almaktadır. Fuarlar, ihracata büyük açıda etki etmektedir. İhracat performanslarında artış ve azalışta fuarların rolü kritik bir konumdadır. Bir firmanın uluslararası alandaki başarısı, büyük ölçüde gerçekleştirdiği ihracatla ölçülmektedir. İhracat performansı, bir firmanın dış pazarlarda sürdürülebilir bir konum elde edip edemeyeceğini ve küresel rekabet ortamına ne kadar hazır olduğunu ortaya koyar. Güçlü bir ihracat performansı, sadece finansal kazanç sağlamaz; aynı zamanda işletmelere sürdürülebilir büyüme, marka gücünün artması ve uluslararası pazarlarda farklı alanlara açılma gibi önemli stratejik avantajlar sunar. Günümüzde dijitalleşme ve küreselleşme gibi faktörler, ihracatın ölçülmesini ve değerlendirilmesine doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle ihracat kavramı, hem teorik hem de pratik açıdan her açıdan ele alınmakta; etkin bir yöntemle yönetilmesi, firmanın genel başarısı açısından önem taşımaktadır. Yazılım/bilişim sektörü, birçok sanayi ve hizmet alanıyla doğrudan etkileşim içinde olması sebebi ile fuarlarda kendini temsil etme potansiyeli yüksek bir sektördür. Gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde düzenlenen sektörel fuarlar, yazılım firmalarına ürün ve hizmetlerini dünya pazarlarına tanıtma, yeni iş ortaklıkları kurma ve küresel ölçekte marka bilinirliğini artırma fırsatı sunmaktadır. Bu çalışmada; fuarın tanımı, fuara katılımın bilinci, fuarlara katılımın ihracat performansına etkileri, ihracat performansı, yazılım/bilişim sektörü üzerinde fuarların ihracat performansı irdelenmiştir. Fuarlara katılım sağlayan yazılım/bilişim sektör temsilcileriyle birebir görüşmeler yapılarak fuarlara katılım sağlayan firmaların ihracat performansına etkisi, fuarlara bakış açıları, fuarlara katılımda karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar tespit edilmeye çalışılmış, yazılım/bilişim sektörü üzerinde ihracat gerçekleştiren firmalar için fuarların öneminin vurgulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, fairs have provided a commercial environment for increasing global exports, promoting new products, establishing professional partnerships, and generating financial income. In Türkiye, the fair tradition, which began as a“kermess”during Ottoman times, has now taken its place in a separate sector called fair organization. Trade fairs significantly impact exports. Their role in increasing or decreasing export performance is critical. A company's international success is largely measured by its exports. Export performance reveals whether a company can achieve a sustainable position in foreign markets and its preparedness for global competition. Strong export performance not only provides financial gains; it also offers businesses significant strategic advantages, such as sustainable growth, increased brand strength, and the ability to expand into different areas of international markets. Today, factors such as digitalization and globalization directly impact the measurement and evaluation of exports. Therefore, the concept of exports is being addressed from every perspective, both theoretically and practically, and effective management is crucial for a company's overall success. The software/informatics sector, due to its direct interaction with many industries and service areas, offers a high potential for representation at trade fairs. Sectoral trade fairs, organized both nationally and internationally, offer software companies the opportunity to introduce their products and services to global markets, establish new business partnerships, and increase brand awareness on a global scale. This study examines the definition of fairs, awareness of fair participation, the impact of fair participation on export performance, export performance, and the export performance of fairs in the software/IT sector. Interviews were conducted with software/IT sector representatives who participated in fairs to identify the impact of these companies on export performance, their perspectives on fairs, and the challenges and opportunities encountered in participating in fairs. The aim was to emphasize the importance of fairs for companies exporting in the software/IT sector.