Politik istikrarın ve doğrudan yabancı yatırımların uluslararası ticarete etkisi: BRICS+ ülkeleri ve Türkiye üzerine bir araştırma
The impact of political stability and foreign direct investment on international trade: A study on BRICS+ countries and Turkey
  1. Tez No: 986439
  2. Yazar: EMRULLAH BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, Uluslararası Ticaret, International Relations, Political Science, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, BRICS+ (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Türkiye, Mısır, Etiyopya, Endonezya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri) ülkelerinin ve Türkiye'nin ithalatları ve ihracatları üzerinde politik istikrar ve doğrudan yabancı yatırımların (DYY) etkilerini incelemektedir. Globalleşen ekonomik yapı içinde, politik istikrar ve DYY, ülkelerin uluslararası ticaret performansında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmanın temel amacı, politik istikrar ve DYY'nin bu ülkelerdeki ticaret hacmi, ticaret dengesi ve genel ekonomik performansları üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Tezde, 2005-2022 yılları arasında BRICS+ ülkeleri ve Türkiye'ye ait veriler kullanılarak panel veri analizi uygulanmıştır. Çalışmada, politik istikrar ve DYY'nin uluslararası ticaret üzerindeki etkileri, çeşitli ekonomik göstergeler aracılığıyla ölçülmüş ve ülkeler arası farklılıklar değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, politik istikrarın ve DYY'nin BRICS+ ülkelerinde uluslararası ticareti anlamlı şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Özellikle, politik istikrarın yüksek olduğu ülkelerde, DYY'nin uluslararası ticaret hacmi üzerinde daha güçlü ve olumlu bir etki yaptığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, BRICS+ ülkelerinin ekonomik kalkınma stratejilerinde, politik istikrarın sağlanmasının ve yabancı yatırımların teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, çalışma, politika yapıcılar için DYY'nin artırılması ve ticaret hacminin genişletilmesi yönünde öneriler sunmaktadır. Bu tez, hem akademik alanda hem de politika yapımında, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası ticaret performansını artırmak için politik istikrar ve DYY arasındaki dinamiklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the effects of political stability and foreign direct investment (FDI) on the imports and exports of BRICS+ (Brazil, Russia, India, China, South Africa, Türkiye, Egypt, Ethiopia, Indonesia, Iran and the United Arab Emirates) countries and Türkiye. In a globalised economic structure, political stability and FDI play a critical role in the international trade performance of countries. The main objective of the study is to evaluate the effects of political stability and FDI on trade volume, trade balance and overall economic performance of these countries. In the thesis, panel data analysis is applied by using the data of BRICS+ countries and Türkiye between 2005-2022. In the study, the effects of political stability and FDI on international trade are measured through various eco-nomic indicators and cross-country differences are evaluated. The results of the analyses reveal that political stability and FDI significantly affect international trade in BRICS+ countries. In particular, in countries with higher political stability, FDI has a stronger and more positive impact on international trade volume. These findings emphasise the importance of ensuring political stability and encouraging foreign investments in the economic development strategies of BRICS+ countries. Furthermore, the study provides recommendations for policy makers to increase FDI and expand trade volume. This thesis aims to contribute to a better understanding of the dynamics between political stability and FDI to improve the international trade performance of developing countries, both in the academic field and in policy making.