Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargılama usulü
The proceeding at the Europen Court of Human Rights (ECHR)
  1. Tez No: 986467
  2. Yazar: CAHİT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
Özet
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kuruluşu ulusal yargı makamlarından gerek niteliği gerekse yargılama usulü bakımından pek çok farklılığı söz konusudur. Bu farklılık ayrıca Mahkemenin pek çok açıdan bir ilk özelliğini taşımasında da yer almaktadır. Devletlerin bireylere karşı giriştikleri hak ihlalleri XX. yy. başlarına kadar bir iç hukuk meselesi olarak kalmıştır. Ancak gelişen evrensel hukuk anlayışı birey hak ve özgürlüklerinin bir uluslar arası hukuk sorunu olduğu sonucunu doğurmuştur. Bu bağlamda insan hakları alanında ilk aşama olarak ikili ve çok taraflı anlaşmalar yapılmıştır. Ancak bu metinlerde yer alan hak ve özgürlüklerin ihlali durumunda devletlere karşı bir yaptırım öngörmekten uzaktı. Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi bir yandan bu hakları güvence altına alırken diğer yandan da Avrupa İnsan Hakları Mahkeme' sini kurarak yaptırım mekanizmasım oluşturmuştur. İşte devletler hakkında mahkumiyet kararları vererek yaptırım uygulayabilen Mahkeme'nin bu özelliği gereği elbette özel bir yargılama usulüne sahip olması gerekmektedir. Başvurucuların sıfatları, her sözleşmeci taraf devletin kendine has sosyal ve siyasal şartları, yargılamayı yapacak yargıçların hukuk eğitimleri ve yaklaşımları, kararların ne şekilde yaptırıma bağlanacağı ayrı ayrı öneme sahiptir. Avrupa İnsan hakları Mahkemesi tüm sözleşmeci taraf devlet vatandaşlarının doğrudan başvuru yapabileceklerini düşündüğümüzde İş yükünün altından kalkılamayacağı açıktır. Öte yandan her sözleşmeci taraf devlete ihlalin ortadan kaldırılmasını sağlamak üzere bir şans verilmesi de devletlerin egemenlik yetkilerinin bir sonucudur. Bu çerçevede yapmış olduğumuz çalışmada, Mahkeme teşkilatını, Mahkeme'nin sözleşmeyi yorum şekillerini, yetkisini, davanın esası hakkında incelemesini, kararlarını, başvuru şartlarını, diğer yandan da taraf devletlerin sorumluluğunu, incelemiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The constution of European Court of Human Rights (ECHR) is particularly differs from the national juristiction authorities on the basis of juristions procedure and feature. This differences also takes place on being a prototype entirely Until the erly 20 century The violation of a human right by the state regarded and standed as domestic law matter. the developments occured on universal law concept engender the fact that human rights and freedom is an internatonal matter. In this contex at the beginning mutual and/ or multinational agreements are acted. but they do not carry any sanctisons aganist the infractor state. European Court of Human Rights not only covers those rights but also constittues the sanction contrivance Because of this chracteristic European Court of Human Rights which may sentence a state and apply sanctions has to have a special juristiction procedure The applicant capacity, the own social and political properties of every state, the education of the judges performing juristition and the types of the sanctions are seperately important. We have to consider the work load grow out for the direct assesment of citizens of the states which is a party of the agrement on the other hand giving a chance to the state for isolating the voliation is a result of power of sovereignty At this frame we analyse the court organization, interpretation types,the authority of the court the analyse method on merits of the case ,court decisions, assessment procedure and the liabilities of the party states.