Türk infaz kurumları ve tutukevlerinde hükümlü ve tutuklular hakkında yapılan disiplin koğuşturması
  1. Tez No: 63570
  2. Yazar: SEDAT SAMİ HAŞILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Başlangıçta hapishane, yargılanmak üzere bekletilen tutuklular için öngörülmüştü. Geçmişte bedeni cezalar uygulanırdı. Cezanın amacı ibret vermenin yanında, toplumdan izale etme ve daha sonralarıda ıslah etmeye dönüşünce, hükümlü ve tutukluların özgürlüklerinden yoksun bırakıldıkları cezaevleri kuruldu. Özgürlükten yoksun bırakmayla ulaşılmak istenen hedefin en iyi şekilde yerine getirilmesi, bu kurumların düzeninin sağlanması ve özellikle mahkûmların ıslah edilmesi gibi amaçlar, ceza ve tutukevlerinde ciddi bir disiplin rejiminin sağlanmasıyla gerçekleşebilir. Disiplin ceza ve tedbirleri ( disiplin yaptırımları ) idari nitelikli yaptırımlardır. Her kurum ve toplumda iç düzeni sağlamaya yönelik kurallar olduğu gibi ceza ve tutukevi idaresinin de tutuklu ve hükümlülere ceza ve tutukevi disiplinini bozmaları halinde uyguladığı yaptırımlar vardır. İşte hükümlü ve tutuklulara uygulanan disiplin yaptırımları kaynağını, toplum düzenini sağlamayı bir kamu görevi olarak üstlenen idarenin bu özelliğinden almaktadır. Hükümlü ve tutuklular hakkındaki disiplin koğuşturması idari nitelikli olmasına rağmen, bu koğuşturmanın kuralları ceza muhakemesi kurallarına daha yakındır. Mahkûm. veya tutuklunun bir kurul tarafından sorgulanması, bu kurulun çalışma usulü, kurul kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabilmesi v.d. özellikler, ceza muhakemesi hukukunda varolan kuralların özelliklerine sahip bulunmaktadır. Türk Hukukunda, bu konudaki düzenlemeler esas olarak, 6/8517 Sayılı“Ceza ve Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük”te yer almaktadır. Bunun yanında değişik kanunlarda ( CM. U.K., C.İ.K. ), yönetmeliklerde ve genelgelerde de konuyla ilgili düzenlemeler bulunmaktadır. Bu dağınıklık, Türk ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin disiplin rejiminin eleştirilen yönlerindendir. Tüzük, dokuz kısımdan oluşmuştur. Kısımlar ise bölümlerden oluşmuştur. Altıncı kısım dördüncü bölümde, hükümlü ve tutuklular hakkındaki disiplin işlemlerini düzenlenmektedir. Tüzük, disiplin yaptırımlarını; disiplin cezaları ve disiplin tedbirleri şeklinde ikiye ayrılmıştır. Disiplin tedbirleri cezalan ve disiplin cezalan Tüzük'te sayılmış ve fakat hangi fiilin hangi disiplin suçunu oluşturacağı açıkça belirtilmemiştir.Hükümlü ve tutukluların, ceza ve tutukevlerinde de olsa insan olmaları, onların temel haklarına saygı duyulmasını gerektirir. Bu yüzden, disiplin tedbirleri ve disiplin cezaları, insan haysiyet ve onuruna saygılı olmalıdır. Günümüz çağdaş hapishane rejimlerinde yapılan disiplin koğuşturmasında, disiplin cezalan ile yalnızca salt cezalandırma değil, ıslah amacı da dikkate alınmaktadır. Hükümlü ve tutuklu, Tüzük'te açıkça ifade edilmese de, idari ve adli kanun yollarına başvurabilmelidirler. Bunun yanında iç hukukta bütün kanun yollarını tüketen mahkûm veya tutuklunun Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na başvurması da mümkündür. Ülkemizde disiplin koğuşturmasının daha insancıl ve çağdaş olması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle, 1992 yılında Bakanlık tarafından yapılan çalışma bu konuda dünyadaki en ileri düzenlemelerden birine sahip olmamız sözkonusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This master's dissertation aims at studying the disciplinary proceedings carried out against the prisoners in the detention or jailhouse in Turkey. Detention houses and jailhouse are the institutions where convicts and prisoners are deprived of their freedom for good or for a limited period of time. The administrative body of such institutions should be based on strict discipline. The aims and objectives pursued by the administration such as depriving them of their freedom, the establishment of order within the institution and particularly the improvement of conduct are all relevant to disciplinary actions to be maintained by the administration. The sanctions exerted in order to achieve such objectives are all of administrative character. Formerly, any disciplinary action used to be regarded as an important factor essential for administrative agents only but has recently been extended to cover almost any element in the community. Administrative staff has exerted sanctions for those who violate the rules and regulations. The sanctions employed against the accused or the convicts stem from such a conception of discipline. Although the disciplinary proceedings are of administrative character, the methods and proceedings employed seemed to be much like those, which are employed by criminal courts. The examination interrogation of convicts by a board of judges, the workings of such boards, granting the right of appeal to a higher court is suggestive of the processes employed by criminal courts. The current proceedings are generally carried out in accordance with the“Regulation for the Administration and Management of Prisons and Detention Houses and Execution of Sentences”numbered 6/85 13. In addition, there are some arrangements made by several other Acts, regulations and circulars. The lack of a combined and compact set of regulations or rules has been widely criticized by legal authorities. The said Regulation is composed of 9 sections. Fourth chapter in sixth section comprises the disciplinary proceedings to be employed against the accused persons or the convicts. The sanctions are divided into two groups as disciplinary precautions and punishments but the offenses to be regarded as the violation of the Regulation are not clearly defined.It is obvious enough that some basic human rights of the prisoners should be respected by anyone especially by the administrative personnel. Therefore, the sanctions, whether they are preventive measures or punishment, should be in conformity with human dignity and honor. The disciplinary proceedings employed by contemporary administration of prisons primarily aimed at betterment and improvement of the people rather than punishment. The accused persons are convicts should have the rights to appeal to higher courts. It may also be possible for them to appeal to the European Court of Human Rights after having tried any legal action in the country. Studies have been done to seek for disciplinary proceedings of more modern human character. The latest arrangement made in 1992 by the Ministry of Justice seems to be the most advanced one in this field.