Kentleşme sürecinde bir tampon mekanizma olarak hemşehrilik: Ankara'daki Malatyalılar örneği
Townsmanship as a buffer mechanism in the urbanization process: The case of residents of Malatya origine
  1. Tez No: 98648
  2. Yazar: ADNAN TEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
in ÖZET Bu araştırma hemşehriliğin kentleşme sürecinde bir tampon mekanizma olarak nasıl yeni biçimlerle ortaya çıktığını ve işlevlerini konu almaktadır. Bunu ortaya koyabilmek için, öncelikle, kentleşmeye yol açan göç olgusu ile birlikte kentleşme ve hemşehriliğin ağırlıklı mekanı olarak gecekondulaşma hakkında kısa bir arka-plan bilgisi verilmiştir. Daha sonra kent yeni bir ilişkiler ortamı olarak ele alınmış, geleneksel cemaat dayanışmasının, dolayısıyla da birincil ilişkilerin egemen olduğu bir kesimden gelen göçmenin kente geldiğinde karşılaştığı yeni ilişkiler ortamında neden ve nasıl birincil ilişkileri yeniden tesis etmek zorunda kaldığı üzerinde durulmuştur. Bundan sonra, tezimin ana noktasını oluşturan akrabamsı ilişkilere yer verilmiştir. Zira, araştırmamızda da belirlediğimiz gibi, hemşehrilik sonuç itibariyle bir akrabamsı ilişki biçimi olarak kentte yeni nitelik ve işlevlerle canlandırılan bir gurbet kavramıdır. Böylece hemşehrilik, ampirik veriler de değerlendirilerek akrabamsı bir ilişki biçimi olarak temellendirilmiştir. Bu çerçevede daha sonraki bölümlerde, hemşehriliği ortaya çıkaran sosyo-psikolojik, kültürel ve ekonomik faktörlere bağlı olarak hemşehriliğin işlevleri ele alınmış ve hangi alanlarda bir tampon mekanizma olarak belirdiği üzerinde durulmuştur. Araştırmanın kuramsal bölümünde ortaya koyulan temel fikirler, Ankara' daki Malatyalılar üzerinde yapılan bir saha çalışmasıyla desteklenmeye çalışılmış ve elde edilen bulguların bunları doğruladığı gözlemlenmiştir. Eğitim, gelir, kentte kalış süresi ve göç nedeninin hemşehrilik dayanışmasını etkilediği, ancak hemşehrilik dayanışmasının her konuda aynı güçlülüğü göstermediği anlaşılmıştır. Ayrıca hemşehrilik dayanışmasının işlevselliğinin onu kentte yeni bir akrabamsı ilişki biçimine dönüştürdüğü, dolayısıyla da bu dayanışmanın her alanda geçici bir tampon mekanizma olmadığı, bazı etkilerinin kalıcı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study deals with the question of how the“hemşehrilik”* (to wnsmanship) emerges in new forms and functions and performs as a buffer mechanism in the process of urbanization. In order to better understand the effects of townsmanship in urban areas, a background information is given on the process of the establishment of squatter housing as the ground for urbanization and townsmanship as well as the process of immigration which lead to urbanization. Then, the concept of city has been analyzed as an environment of new relations. We also analyze how and why the migrant who comes from an environment characterized by traditional communal solidarity and primary relations has felt the need to reconstitute the primary relations in the city. Next, we try to exhibit the quasi-kinship relations, which constitute the central argument of our thesis. As indicated in our thesis, townsmanship as a quasi-kinship type is an expatriate (gurbet) concept that is revived in the city in new forms and functions. Thus, the townsmanship is defined and conceptualized as a quasi-kinship category in the ligth of impirical data. Here the functions of townsmanship are considered within the context of socio-psychological, cultural, and economic relations which give rise to townsmanship and the areas in which it acts as a buffer are analyzed. The observations in the theoretical parts of the study have been supported by the area study carried out on the people from Malatya in Ankara. We conclude that the findings of the area study these observations. It is also understood that education, level of income, the period of stay in the city and the reasons of the migration affect the townsmanship solidarity, but that solidarity does not possess same strenght and intensity in every field and subject..We also conclude that the functionally of the townsman solidarity transforms it into a new form of quasi-kinship relationship, and hence this solidarity is not a temporary buffer mechanism in every field, but also has some permanent effects. * This term is used here particularly to express the people from the same city.