İlkokuma yazma öğretiminde programlandırılmış öğretime göre metin yönteminin etkililiği
  1. Tez No: 98646
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu araştırma, itkokuma-yazma çalışmalarını yürütmede programlandırılmış öğretime göre düzenlenmiş metin yönteminin uygulandığı grupla; geleneksel yöntemin uygulandığı grubun okumaya geçme zamanı, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini kazanma düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel yöntemle yapılan araştırma 1999-2000 öğretim yılında yansız atamayla Manisa ili Demirci ilçesinde Cengiz Topel İlköğretim Okulu deney; Ziya Gökalp İlköğretim Okulu kontrol grubu alınarak yapılmıştır. Gruplar dil yeteneği, yaş ve cinsiyet değişkenleri açısından kontrol edilmiştir. Deney grubunda, araştırmacı tarafından geliştirilen programlandırılmış öğretime göre düzenlenmiş metin yöntemi öğretim yılı boyunca uygulanmış, kontrol grubunda okullarımızda yürütülen geleneksel yöntem uygulanmıştır. Uygulama sonucunda veri toplama araçlarıyla toplanan veriler yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve MANOVA ile analiz edilmiştir. Varılan sonuçlar şöyledir; 1. Deney grubunun okumaya geçme zamanı, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Programlandırılmış öğretime göre düzenlenmiş metin yöntemi, ilkokuma yazma çalışmalarında okumaya daha erken geçilmesinde etkili olmamıştır. Grupların okumaya geçme zamanları ile ilgili aritmetik ortalamaya göre kontrol grubu öğrencileri deney grubu öğrencilerine göre daha erken okumaya geçtikleri görüldü; fakat kontrol grubu öğrencilerinin bir kısmı okumaya çok erken geçerken bir kısmının çok geç geçtikleri görülmüştür. 2. Deney grubunun dinleme becerisini kazanma düzeyleri, kontrol grubundan anlamlı derecede yüksektir.3. Deney grubunun konuşma becerisini kazanma düzeyleri, kontrol grubundan anlamlı derecede yüksektir. a. İlgisiz cümle kurma davranışın deney grubu öğrencileri kontrol grubu öğrencilerine göre daha az göstermişlerdir. b. Teleffiız hatası açısından deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilere göre anlamlı derece başarılı oldukları görülmüştür. c. Gereksiz kelime kullanma davranışını az gösterme açısından, deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı derecede başarılı oldukları görülmüştür. 4. Deney grubunun okuma becerisinin fizyolojik yönü ile ilgili becerileri kazanma düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir. 5. Deney grubunun okuduğunu anlama yeteneğini kazanma düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir. 6. Deney grubunun yazma becerisini kazanma düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir. a. Yazma becerisi ile ilgili kontrollü yazma becerisini kazanma düzeyi, deney grubunun anlamlı derecede başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. b. Güdümlü yazma (dikte etme) açısından deney grubunun başarısı anlamlı derecede daha yüksektir. Buradaki fark cümlenin sonuna ünlem koyma davranışından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, two groups are compared in first literacy training. The first group was experimental group applied text, method which isorganized by taking account programmed teaching. The second group was control group, which is, applied traditional method. THA comparasions were conducted in time needed to reading, listenning, talking, reading and writing abilities. This study is performed as an experimental research. The experimental group consists of the students of Cengiz Topel Primary School, Demirci, Manisa; the control group consists of the students of Ziya Gökalp Primary School, Demirci, Manisa in 1 999- 2000. These groups are equalized in term of language ability, age, and sex. The text method that is the organized for programmed teaching is applied the experimental group during the year. The traditional method is applied to the control group. The data, gained in application, is analized by using; percentage, arithmetic mean, standart deviation, t- test and ANOVA ( Analysis of Variance). 1. Time needed for reading of experimental group was found significantly more than control group. The text method that is organized for programmed teaching was not been found effective in reading earlier. The arithmetic means about reading time of the groups showed that the control group is beginned to reading earlier than experimental group; however, sme of the students are beginned very earlier to read while some of the students are beginned very late in control group. 2. Listening ability of experimental group vas found significantly higher than control group 3. Talking ability of experimental group vas found significantly higher than control group.IV a) The number of unrelated sentences about the given title that experimental group perform was found significantly less than control group perform. b) The number of pronontiotion error that experimental group.perform was found significantly less than control group perform. c) The number of unnecessary words that experimental group perform was found significantly less than control group perform. 4. Physiological side of reading ability ofexperimental group was found higher than control group. 5. Reading compheration ability of experimental group was found higher than control group. 6. Writing ability of experimental group was found significactly higher than control group. a) Controlled writing of ability skill of experimental group was found significantly higher than control group. b) Directed writing of ability skill of experimental group was found significantly higher than control group.