Kırılganlık etiği: Öznellik, sorumluluk ve tanınabilirlik
The ethics of vulnerability: Subjectivity, responsibility, and recognizability
  1. Tez No: 986478
  2. Yazar: GULLU ELDARZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Philosophy, Sociology, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kırılganlık etiğini öznellik, sorumluluk ve tanınabilirlik eksenlerinde düşünerek etik ile siyasal kuram arasında bağ kurmaktadır. İlk olarak Foucault'nun arşiv, disiplin, biyoiktidar ve yönetimsellik kavramlarıyla özneleşmenin tarihsel-söylemsel inşası gösterilmekte, benlik teknolojilerinin açtığı etik manevra alanları vurgulanmaktadır. Ardından Derrida'da kararın ertelenişi, adaletin hesaplanamazlığı ve misafirperverlik/bağışlama aporileri üzerinden sorumluluğun belirsizlik ve aşırılık içeren yapısı tartışılmaktadır. Daha sonra Butler, Spivak, Braidotti, Haraway ve Barad'la kırılganlığın bedensel, epistemik, türlerarası ve maddesel boyutları ele alınmaktadır. Sonuçta kırılganlık zayıflık değil, eşit dağıtılmayan ilişkisel bir koşul olarak kavramsallaştırılmakta, öznellik tekil özden ziyade müşterek ilişkilerde süreçsel bir oluş hali olarak, sorumluluk yanıt verebilirlik pratiği olarak, tanınabilirlik ise dönüştürülebilir eşikler olarak yeniden tanımlanmaktadır. Tez bu anlamda insan merkezci sınırların ötesine geçerek çok türlü dayanışmalar ve ortaklıklarla etik-siyasal tasavvuru genişletmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis articulates an ethics of vulnerability at the intersection of ethics and political theory by organizing its inquiry around three analytic axes: subjectivity, responsibility, and recognizability. It first reconstructs the historical–discursive production of subjectification through Foucault's notions of the archive, discipline, biopower, and governmentality, while foregrounding the apertures for ethical agency opened by technologies of the self. It then reads responsibility as structurally uncertain and excessive through Derrida's account of the deferral of judgment, the incalculability of justice, and the aporetics of hospitality and forgiveness. The bodily, epistemic, interspecies, and material dimensions of vulnerability are subsequently explored via Butler, Spivak, Braidotti, Haraway, and Barad. In place of weakness, vulnerability is theorized as a relational condition that is unequally distributed. Accordingly, subjectivity is reframed as a process of becoming-with others rather than a fixed essence; responsibility as a practice of responsiveness; and recognizability as a set of transformable thresholds. In this register, the thesis seeks to expand the ethical–political imagination beyond anthropocentric horizons, orienting it toward multi-species solidarities and partnerships.