İnsan hakları sorunu olarak 'göç' ve 'göçen kadın' Almanya örneği
Migration and migrant women as a human rights issue: the case of Germany
- Tez No: 884702
- Danışmanlar: PROF. DR. BERFİN KART TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaşanılası bir dünya için elzem olan ve felsefenin temel disiplinleri arasında yer alan insan hakları ve etik konularının günümüzde maalesef göz ardı edildiği, yeterince benimsenmediği ve bu nedenle de pek çok alanda insan haklarının ihlal edildiği görülmektedir. Son yıllarda Suriye ve Ukrayna'daki savaşlar, Türkiye'de depremler gibi doğal afetler nedeniyle zorunlu ya da iş, eğitim, aile birliği gibi isteğe bağlı nedenlerle özellikle uluslararası göçün artması, göç sürecinde yaşanan insan hakları ihlalleri, kadın ve çocukların karşılaştığı zorluklar ve çoklu kırılganlıkları, göç sonrası uyum sürecindeki yanlış ya da eksik uyum politikaları“göç”ve“göçen kadın”sorunlarını insan hakları ve etik sorunlar bağlamında ele almayı gerekli kılmıştır. Türkiye'den ve dünyadan çeşitli nedenlerle en fazla göç edilen ülkelerden biri olarak kabul edilen Almanya, uyguladığı göç ve uyum politikaları nedeniyle dikkat çeken ülkelerin başında gelmekte ve neredeyse“insanca yaşam”sürülebilecek ülkerin en başında gelmektedir. Gelişmiş olarak kabul edilen ve sosyal hukuk devleti olan Almanya'da özellikle göçte karşılaşılan etik ve insan hakları sorunlarının tesbiti ve sonrasında nasıl giderileceği konusunda çözümler üzerine daha ayrıntılı çalışılmıştır. Bu çalışmada da, birinci bölümde öncelikle felsefi bir sorun olmakla“göç”kavramı başta olmak üzere, göçmen, sığınmacı, mülteci gibi kavramlar ile göçün nedenleri, Almanya'da mevcut göç durumu, kadın ve çocukların bu mevcut durumlarıdaki sorunları ele alınmak istenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, etik, insan hakları ve insan onuru kavramlarına, göç sürecinde karşılaşılan insan hakları ihlalleriyle bağı kurularak yer verilmiş, göçün neden bir etik ve insan hakları sorunu olduğu, göçmen ve mülteci kadınların maruz kaldıkları muameleyle de ilişkilendirilerek ele alınmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, göç ve göçen kadınların göç nedeniyle karşılaştıkları etik ve insan hakları sorunlarının neden ortaya çıkıp neden aşılamadığı, neye ihtiyaç duyulduğuna yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çoklu Kırılganlık, Etik, Göç Etiği, Göç, Göçmen, Göçün Feminizasyonu, İnsan Hakları, İnsan Onuru, Kırılganlık, Mülteci.
Özet (Çeviri)
It is observed that the issues of Human Rights and Ethics, which are essential for a livable world and are among the fundamental disciplines of philosophy, are unfortunately ignored and insufficiently adopted today. As a result, human rights violations occur in many areas. In recent years, the increase in international migration due to wars in Syria and Ukraine, natural disasters such as earthquakes in Turkey, and voluntary reasons such as work, education, and family reunification have necessitated addressing the problems of migration and migrant women from an ethical perspective based on human rights. Germany, one of the countries with the highest migration from Turkey and the world for various reasons, has been chosen as a case study due to its migration and integration policies. The focus has been on identifying the ethical and human rights issues encountered in migration and proposing solutions in the context of Germany, which is considered a developed social state governed by the rule of law. In the first part of the study, migration is discussed in terms of concepts and content; migration subjects as migrants, asylum seekers, and refugees; reasons for migration; the current migration situation in Germany; migration problems faced by women and children; and Germany's migration and integration policies. New concepts such as Migration Ethics and the Feminization of Migration are also addressed when relevant. In the second part of the study, the concepts of ethics and human rights are examined; examples of human rights violations encountered during the migration process are provided; and the necessity and obligation for individuals to act with the knowledge of human dignity and human value in making or being forced to make migration decisions are emphasized. In the conclusion, it is discussed how the ethical and human rights issues faced by migrant women due to migration can be overcome with the knowledge of human value. KEY WORDS: Ethics, Feminization of Migration, Freedom, Human Dignity, Human Rights, Migrant, Migration Ethics, Migration, Multiple Vulnerability, Refugee, Rights, Vulnerability.