Klasik ve modern yöntemlerle işlenen levrek balığının (Dicentrarchus labrax L.) farklı kalite özelliklerinin gastronomi perspektifinden incelenmesi
Examination of different quality characteristics of sea bass (Dicentrarchus labrax L.) processed using traditional and modern methods from a gastronomic perspective
  1. Tez No: 986477
  2. Yazar: ERDİ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBUKE ELİF CEYHUN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Su ürünleri içerikleri bakımından insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Gıdaların besin değerleri ve duyusal özellikleri türsel faktörlerin dışında uygulanan pişirme yöntemlerinden de etkilenmektedir. Bu tez çalışmasında modern ve geleneksel pişirme yöntemleri ile fermantasyon işleminin levrek balığının (Dicentrarchus labrax L.) farklı kalite özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Klasik (ızgara, tava) ve modern (sous-vide, airfryer) pişirme yöntemleri ile fermantasyon işlemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal parametreler incelenmiştir. Analizlerde örneklerin nem, kül, yağ ve protein içerikleri, pH, pişirme kaybı ve su aktivitesi değerleri, yağ asidi profilleri, mikrobiyolojik kaliteleri (TMAB ve koliform bakteri) ve duyusal değerlendirme sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular pişirme yöntemlerinin balığın kalite özellikleri üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığını göstermiştir. Modern yöntemlerden airfryer'da pişirme lezzet, sous-vide pişirme yağ asidi bileşimi bakımından avantaj sağlarken klasik yöntemlerden ızgara ve tava uygulamalarının ise mikrobiyolojik kalite ve duyusal özellikler bakımından öne çıktığı görülmüştür. Fermantasyon yöntemi ise farklı bir yaklaşım olarak besin bileşimini doğal hâline yakın şekilde korumasına rağmen duyusal değerlendirmelerde sınırlı kalmıştır. Elde edilen bulgular gastronomi alanında pişirme yöntemlerinin sadece teknolojik değil aynı zamanda sağlık, kalite ve tüketici beklentileri açısından da bilimsel temelde değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma gastronomi alanı ve yiyecek-içecek işletmeleri için hem akademik hem de uygulamaya yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seafood plays a vital role in human nutrition due to its nutritional composition. The nutritional value and sensory properties of food are influenced by cooking methods applied besides the species-specific factors. This thesis investigates the effects of modern and traditional cooking methods, as well as fermentation, on the various quality characteristics of sea bass (Dicentrarchus labrax L.). Classical (grilling, pan-frying) and modern (sous-vide, air fryer) cooking methods, together with fermentation process, were comparatively evaluated by examining physicochemical, microbiological, and sensory parameters. The analyses compared the moisture, ash, fat and protein contents, pH, cooking loss and water activity values, fatty acid profiles, microbiological qualities (TMAB and coliform bacteria) and sensory evaluation results of the samples. The findings demonstrated that cooking methods caused significant differences in the quality characteristics of the fish. Modern methods of airfryer cooking provided advantages in terms of flavour, while sous-vide cooking offered benefits in terms of fatty acid composition. Traditional methods of grilling and pan-frying stood out in terms of microbiological quality and sensory characteristics. Fermentation, as an alternative approach, preserved the nutritional composition close to its natural state, but was limited in sensory evaluations. The findings reveal that cooking methods in the field of gastronomy should be evaluated not only technologically but also scientifically in terms of health, quality, and consumer expectations. This study provides important contributions to the field of gastronomy and to food and beverage businesses, both academically and in practical application.