Sağlık çalışanlarının hasta hakları bilgi düzeyleri ile şiddete maruz kalma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of healthcare workers' patient rights knowledge levels and their exposure to violence
- Tez No: 986488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MANSUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde her geçen gün sağlık çalışanlarına şiddetin sayıca arttığının gözlemlenmesi ile bu araştırma sağlık çalışanlarının hasta hakları bilgi düzeyleri ile şiddete maruz kalma durumları arasındaki ilişkiyi ele almayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye geneli kamu, özel veya üniversite hastanelerinde görev yapan 297 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek amacıyla Sağlık Kurumlarına Müracaat Eden Hasta Bireylerin Sorumluluk Bilgi Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 ve AMOS 24 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma durumu ile hasta hakları bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir (p=0,09). Bu bulgu sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet deneyiminin sağlık çalışanlarının hasta hakları konusundaki bilgisi ile doğrudan ve anlamlı bir fark bulunmadığı sonucunu doğurmaktadır. Sonuç olarak bu araştırma sağlık çalışanlarının hasta hakları bilgi düzeyleri yüksek olsa da şiddete maruz kaldıklarını ortaya koymuştur. Bu bulgu, sağlıkta şiddetin nedenlerinin yalnızca bilgi temelli olmadığını; iletişim sorunları, örgütsel aksaklıklar, hasta beklentileri, duygusal gerilimler ve toplumsal faktörler gibi çok boyutlu sebeplerden kaynaklandığını düşündürmektedir. Araştırma aracılığıyla elde edilen sonuçlar, sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddet sorunu için kalıcı çözümler üretilebilmesi ve sağlık çalışanlarının sulh içerisinde çalışabileceği ortamlar yaratacak politikalar geliştirilmesi açısından önemlidir. Araştırma sonuçlarına göre sağlıkta şiddete neden olan faktörlerin daha kapsamlı bir şekilde ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing number of incidents of violence against healthcare workers in Türkiye has become a significant concern. This study aims to examine the relationship between healthcare workers' level of knowledge regarding patient rights and their exposure to violence. The sample of the study consists of 297 healthcare professionals employed in public, private, and university hospitals across Türkiye. Data were collected using the Knowledge Level of Responsibilities of Patients Applying to Healthcare Institutions Scale. The data were analyzed through SPSS 26 and AMOS 24 programs. The findings revealed that there was no statistically significant difference between healthcare workers' exposure to violence and their level of knowledge about patient rights (p = 0.09). Overall, the study demonstrates that although healthcare workers possess a high level of knowledge about patient rights, they still experience violence in the workplace. This finding indicates that the causes of violence in healthcare settings are not solely knowledge-based but rather stem from multidimensional factors such as communication problems, organizational deficiencies, patient expectations, emotional tensions, and broader social dynamics. The results obtained from this research are important for developing sustainable solutions to address the issue of violence against healthcare workers and for formulating policies that foster peaceful and safe working environments. It is recommended that future studies examine the factors contributing to violence in healthcare settings in a more comprehensive manner.