Gök Türk dış politika ve ilişkileri
Gök Türk foreign policy and relations
  1. Tez No: 986494
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Tezimizde, Gök Türkler (552-630, 682-745) bozkırda zuhur eden konargöçer yaşam tarzına sahip boylar konfederasyonu şeklinde örgütlenmiş bir yapıya sahip devletti. Bu tezde Gök Türklerin dış politikalarını ve bu politikaya bağlı olarak gelişen çevrelerindeki muhtelif devletlerle olan ilişkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gök Türklerin dış politikaları bir plan, ülkü ve strateji ile gerçekleştiriliyordu. Orhon Abidelerine baktığımızda amaç ve neticelerine dair kayıtlar görülmektedir.“Bengü İl”tutmak sözü esasında devlete bakış mantığını ve dış ilişkileri şekillendiren mefkure özelliği taşımaktadır. Abidelere göre beka, ekonomi, güvenlik ve strateji olarak dış politikaları sınıflandırılabilir. Sair devletlerin kaynaklarında da Gök Türklerin dış politikalarına dair bilgiler mevcuttur. Diplomasi çeşitlerine göre de Ad hoc ve zorlayıcı diplomasi görülmektedir. Hunlardan (MÖ 209- MS 216) itibaren Çinlilerle görülen Heqin gibi politika çeşitleri, anlaşmalar görülmüştür. Çevrelerindeki devletlere elçilerin gidip gelmesi, çıkarlar neticesinde müttefiklik anlaşması yapıp diğer devletlerle mücadeleye girişmiş olmaları, dış politikada ve uluslararası ilişkilerde güçlü söz sahibi olan devlet olduklarını göstermektedir. Soğdakları bir nevi taşeron gibi kullanmaları da ekonomiye verilen önem açısından örnek teşkil eder. Tezimizde bir diğer amaç bu politikalar çerçevesinde gelişen dış ilişkileri; siyasi-askeri, iktisadi-kültürel ilişkiler diye kategorize etmektir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, Türk Khaganate; (the Göktürks) (552-630, 682-745) were a state organized as a confederation of tribes with a nomadic lifestyle that emerged in the steppe. This paper aims to reveal Türk Khaganate foreign policies and their relations with various surrounding states that developed in accordance with this policy. Türk Khaganate foreign policies were implemented with a plan, ideal, and strategy. A look at the Orkhon Inscriptions reveals records of their aims and outcomes. The motto“to keep the Bengü İl”(to keep the Bengü İl) essentially serves as an ideal shaping the state's perspective and foreign relations. According to the inscriptions, their foreign policies can be categorized as survival, economy, security, and strategy. Sources from other states also provide information on Türk Khaganate foreign policies. Regarding diplomacy, ad hoc and coercive diplomacy are evident. From the Huns (209 BC- 216 AD), policy types and agreements, such as Heqin, were observed with the Chinese. The interchange of ambassadors with neighboring states, their ability to conclude alliance agreements based on mutual interests and engage in conflict with other states, demonstrate that they held a powerful voice in foreign policy and international relations. Their use of the Soğdaks as subcontractors exemplifies the importance they placed on the economy. Another aim of our thesis is to categorize the foreign relations that developed within the framework of these policies as political-military and economic-cultural relations.